Římské rolety patří k nejzajímavějším a designově nejpropracovanějším interiérovým textiliím. Tento typ rolet se vyznačuje vertikálním členěním, četnými sklady a vodicím řetízkem sloužící k vytahování či stahování nacházející se po straně.
Styl římských rolet
Římské rolety jsou oproti roletám klasickým odlišné, a to především v podobě horizontálních pravidelných skladů. Tento princip napomáhá k vytváření zajímavých efektů, které vznikají nejen při roztažení, ale i vytažení. Také materiál, ze kterého jsou římské rolety vyrobeny, je lehčí, vzdušnější a designově zajímavější, než je tomu u klasických rolet.
Základní konstrukci římských rolet tvoří nejčastěji hliníkový profil doplněn o řetízkové ovládání, navíječe a ovládací tyčky. Samotné rolety jsou vyrobeny z lehkého materiálu. Nejčastěji se používají lehoučké látky, které působí vzdušně a dokáží do interiéru přinést světlo a exkluzivitu.
Pro větší zatemnění prostoru však existují římské rolety, u nichž je látka podšita neprůsvitnou textilií. Výběr a styl látky je pouze ve vaší režii, můžete vybírat z látek jednobarevných, barevných, s jednoduchým i složitějším potiskem.
Umístění římských rolet a jejich montáž
Díky široké designové škále barev a vzorů římských rolet, je možné je umístit do jakéhokoliv prostoru. Nejlépe však vyniknou v obývacích pokojích, ložnicích, dětských pokojích nebo pracovnách. Svoje místo si však nacházejí i v koupelnách či předsíních, jelikož jsou ideální a praktickou volbou. Římské rolety však nejsou pouze výsadou soukromých interiérů, svoje uplatnění nacházejí i v komerčních prostorách. Velmi dobře působí v kavárnách, restauracích, menších obchodech či v moderních kancelářích.
Rolety můžeme použít v kterémkoliv okně, upevňuje se na strop, do stěny i na rám okna. Látka je ke konstrukci nejčastěji přichycena za pomoci suchého zipu, což oceníme v případě údržby. Její snadná vnímatelnost je ideální praktikou v době, kdy budeme chtít roletu vyměnit za jinou nebo ji vyprat.
Co se týče cenové kalkulace je třeba zmínit, že římské rolety nepatří k levnějším variantám. Jejich cena se v průměru pohybuje okolo 1 900 Kč za metr čtvereční. Výsledná cena se však odvíjí podle druhu látky a její propustnosti světla.
zdroj: http://www.zaclona.cz