Pojem plovoucí podlaha můžeme definovat jako podlahovou krytinu, která není pevně spojena s podkladovou vrstvou. Plovoucí podlaha je pouze položena na základním podlahové ploše a jednotlivé části jsou do sebe pouze zaklapnuty, bez použití jakýchkoliv pojiv.
Lamely
Jednotlivé dílce laminátové plovoucí podlahy, lamely, disponují nejen odlišnou sílou (tloušťkou), ale i odlišnou skladbou vrstev, izolačními schopnostmi, kvalitou a v neposlední řadě cenou.
Nosná deska kvalitních laminátových podlah je vyrobena z HDF (dřevovláknitá deska s uzavřeným povrchem) v kombinaci upravené pryskyřice. Nejkvalitnější laminátové podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, levnější varianty jsou z přímých laminátů, jež nazýváme melaminové. Rozdíl mezi vysokotlakým laminátem a melaninem je vrstva laminátu. Nejkvalitnější typy plovoucích podlah disponují dvěmi vrstvami laminátu, nejméně kvalitní typy podlahy nedisponují vrstvou laminátu, ale papírovou laminovou vrstvou.
Přednosti plovoucích laminátových podlah
K největším přednostem plovoucí laminátové podlahy patří je tvarová stálost, která se nemění se změnou počasí nebo vlhkostí vzduchu. Jednotlivé laminátové dílce nesesychají, nepraskají, netrhají se, ba naopak zůstávají dlouhodobě v perfektním stavu.
K dalším přednostem laminátových plovoucích podlah patří jejich rychlé a snadné položení. Pokládku plovoucích podlah hravě zvládne každý zručný člověk, stačí si najít informace o správném položení. Pokládka plovoucí podlahy nevyžaduje žádná pojiva, broušení, kytování nebo lakování. Jednotlivé lamely se spojují na bázi zámků neboli pero-drážky, tedy suchou cestou.
Nevýhody plovoucích laminátových podlah
K nevýhodám, kterými laminátové podlahy disponují patří nemožnost opravení lokálního poškození. Pokud nějakým způsobem dojede k poškození laminátového dílce, nelze jej opravit.
Laminátové podlahy se nemají rády s vodou, dochází k objemovým změnám, které se projevují v bobtnání a opětovného sesychání. Dávejme tedy pozor především na květinové misky, nebezpečí vytečení pračky nebo rozlití vody do míst, pod něž se běžně nedostaneme (pod skříň).
Zdroj: http://www.plovouci-podlaha.net
foto: Jupiterimages / Brand X Pictures, iStockphoto / Thinkstock