Pod pojmem nízkoenergetický dům si zjednodušeně můžeme představit stavbu s velmi nízkou potřebou energie na vytápění. Náklady na vytápění jsou v nízkoenergetickém domě až o polovinu menší nežli v klasických novostavbách.
Velmi často se v rámci nízkoenergetických domů mluví o domech pasivních, které patří do podmnožiny domů nízkoenergetických. Pasivní domy spotřebují zhruba až šestkrát méně energie než klasické novostavby. Pořídit se dají samozřejmě jako domy na klíč, tedy s kompletní realizací a všemi potřebnými technologiemi.
Nízkoenergetický dům musí, vedle požadavků na nízkou spotřebu energie, splňovat i další velmi podstatné náležitosti. Jeho architektonické ztvárnění musí být řešeno s maximální pečlivostí a rozvahou. K důležitým aspektům patří jeho dispoziční řešení a kompaktní tvar. K dalším nezbytně nutným náležitostem patří rekuperace vzduchu a okna směrovaná na jižní strany.
Nejdůležitějším bodem je úspora energie
Při výstavbě nízkoenergetického domu se samozřejmě předpokládá, že nejvýznamnějším pozitivním bodem bude úspora energie na vytápění. Samozřejmě se s nižší spotřebou energie se snižují i náklady vynaložené na vytápění, což v brzké době ocení především naše peněženka.
Peněžní úsporu pocítíte ať už topíte čím chcete, jelikož nízkoenergetická stavba disponuje menšími tepelnými ztrátami. Roční spotřeba energie v nízkoenergetických domech se pohybuje ročně kolem 50 – 70 KWh/m². Pro srovnání, klasické domy, které v našich podmínkách vyrostly v 90. letech 20. století disponují roční spotřebou kolem 200 KWh/m².
Samozřejmě to není jediná pozitivní vlastnost, kterou nízkoenergetické stavby svým majitelům nabízejí. Od nízkoenergetického domu se také předpokládá, že svým majitelům přinese plnohodnotné a komfortní bydlení v souladu s přírodou.
Další přednosti a pozitiva nízkoenergetického bydlení
• vysoká tepelná pohoda v zimních i letních měsících
• stálý přívod čerstvého a svěžího vzduchu bez vzniku průvanu
• vysoký uživatelský komfort bydlení
• velmi nízké tepelné ztráty
zdroj: http://www.centrumstaveb.cz