Vzhledem k tomu, že elektroinstalace je poměrně široký pojem, ovšem ve své podstatě se jedná o spoustu kabelů napříč rodinným domem, respektive bytem. Se správně navrženou elektroinstalací vám tedy bude fungovat osvětlení, topení, televizor, ale třeba i internet či zabezpečovací systém.
Pro rozvedení elektroinstalace se používají různé kabely a vodiče, ale i další elektrotechnická zařízení, která slouží pro ovládání elektrického proudu a impulzů. Stejně tak je důležité zohlednit, jestli plánujete renovovat stávající elektroinstalaci ve starším objektu, nebo potřebujete navrhnout projekt pro novostavbu. V prvním případě je žádoucí provést diagnostiku stávajících rozvodů, a potom navrhnout optimální řešení.
Umístění rozvodové skříně
Základním prvkem je jednoznačně rozvodová skříň a chybět nesmí ani rozvaděče. Právě ze skříně se potom rozvádí kabely a svazky po celé nemovitosti. Pokud preferujete vysekávání drážek, sáhněte po takzvaném husím krku, což je plastová trubice, do níž můžete i v budoucnu vložit jakékoliv další kabely, aniž by se muselo zasahovat do stěny.
V rámci vytváření nové elektroinstalace si rozmyslete, kam umístíte zásuvky a vypínače. Jestliže plánujete pověsit televizor na stěnu, je vhodné přímo za něj umístit i zásuvku, aby vám nikde nevisely zbytečně kabely. Zapomenout nesmíme ani na jističe a podobné chrániče.
České technické normy
Setkáte se hned s několika normami, které se vztahují k instalacím v rodinných domech, přičemž konkrétně se jedná o normy řady ČSN 33 2000, ČSN ISO 3864:1995, ČSN 33 0010:1982, ČSN EN 60529, ČSN 33 1500:1990 a také ČSN 33 2130:1983.
Pokud nemáte adekvátní vzdělání a v elektroinstalaci se až tak nevyznáte, přenechejte práci profesionálům, a tím předejdete i případným problémům, jež mohou vzniknout kvůli neodborné instalaci.