Málokdo ví, že technologie smaltování byla používána už ve starověku na Dálném východě v Japonsku, Indii či Číně. Do Evropy se dostala až v období 5. až 7. století. Původně se smaltem zdobily šperky, teprve v 19. století se začal využívat průmyslově – i na výrobu smaltovaného nádobí. Proč byste si ho měly pořídit i v dnešní době?
Smaltované nádobí je klasikou
Moderní kuchyně zná kuchyňské doplňky i z jiných materiálů – například nádobí z titanu, vařečky nebo formy ze silikonu. Smalt však sehrává stále populární roli a patří k léty osvědčené klasice. Jedná se o křemičitou taveninu, která je příbuzná sklu i porcelánu. Její hlavní výhodou je dlouhá životnost a odolnost vůči vysokým teplotám. Není proto divu, že na pečení masa se využívají smaltované pekáče. Jídlo v nich připravovaly již naše prababičky a určitě s nimi byly nadmíru spokojené.
Smaltované mísy
Vedle pekáčů ze smaltu jsou to i smaltované mísy, které najdete mezi kuchyňským nádobím v mnoha domácnostech. Jsou ideální pro přípravu nejrůznějších těst, kynutých i třených. Můžete je použít při nakládání okurek, přípravě zeleninových i ovocných salátů. Hlavní výhodou je, že snesou i horké ingredience.
Používáte v kuchyni hmoždíř?
Nejstarší hmoždíře se používaly už v období 35 tisíc let před naším letopočtem. Něčím si naši dávní předkové museli roztlouci zrno. Tenkrát ovšem měl hmoždíř podobu kamenného důlku na rozdíl od soudobých variant. Dnes se nejčastěji používá hmoždíř na koření, které se v něm výborně roztluče.
Praktická džezva
I když se v současnosti velmi často k vaření vody používá rychlovarná konvice, džezva má stále své místo v mnoha domácnostech. Je ideální na vaření pravé turecké kávy, kterou v rychlovarné konvici prostě neuvaříte. A když si změříte čas vaření vody v džezvě, zjistíte, že umí být také dosti rychlá.