V dnešní době stále převládají v českých domácnostech kotle na tuhá paliva, ve kterých je možno topit nejen hnědým či černým uhlím, ale i biomasou nebo dřevem. Jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, jsou neustále se zvyšující ceny za plyn a elektřinu. Kotle na tuhá paliva se hojně vyskytují především v místech, kde není zavedená plynová přípojka.**
Typy kotlů na tuhá paliva
Nejvyužívanějším a zároveň nejkvalitnějším kotlem na tuhá paliva je kotel litinový, který se vyrábí b mnoha výkonnostních variantách. Je vhodný k vytápění rodinných domků, chalup i chat. Méně využívaným kotlem na tuhá paliva je kotel z oceli, jehož pořizovací cena je ze všech kotlů nejdostupnější. Středně velké modely, které dokáží vytopit větší domek, se pohybují v rozmezí mezi 16 000 – 21 000 Kč.
K velmi oblíbeným a moderním kotlům na tuhá paliva patří kotle na biomasu, ve kterých je možno spalovat ekologické šetrné palivo. K nejčastějším typům bio paliva patří pelety, neboli lisované válečky z dřevní hmoty bez použití dalších pojiv.
K moderním typům kotlů na tuhá paliva patří kotle automatické, které se zapalují pouze před topnou sezonou. Jsou to kotle natolik inteligentní a technicky vyspělé, že si dokáží samy dodávat a dávkovat palivo. K nevýhodám těchto typů kotlů patří jejich vysoká pořizovací cena, která začíná na cca 65 000 Kč.
Jaké jsou (ne)výhody kotlů na tuhá paliva?
K nevětším nedostatkům kotlů na tuhá paliva patří jejich obsluha, která vyžaduje zvýšenou péči před, během i po topení. Nejdříve musíme obstarat a uskladnit materiál, se kterým budeme topit. Kotel se musí palivem stále doplňovat, během procesu topení se musí chodit pravidelně přikládat. Před každým dalším topením je nutné vyprázdnit popelníkovou zásuvku a kotel pročistit od popela.
Naopak k velkým přednostem kotlů na tuhá paliva patří nižší náklady na provoz, které jsou znatelné především tehdy, když vytápíme dům dřevem. K dalším plusům patří nižší pořizovací cena kotle a jeho dlouhá životnost.