Chybí vám kvalitní zemina pro vaše rostlinky? Chtěli byste mít zeminu pro pokojovky, na balkon, terasu či k přihnojení na zahradu? A co takhle zkusit vermikompostování? Dodá vaší domácnosti a zpracování odpadu další (nebo nový) eko rozměr.
Vermikompostování je de facto využití schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo, kterému se říká vermikompost. Tady máte odpověď na to, proč se tento způsob zpracování odpadu tak nazývá.
Vermikompost
Zpracování dopadu v každé domácnosti je problém. Lepším řešením, než vše vyhazovat do kontejnerů je část odpadu zpracovat za pomocí žížal. Můžete žížaly ve vermikompostéru krmit bioodpadem především v podobě zbytků ovoce, zeleniny nebo částečně zkompostovaná tráva a zbytky rostlin. Moc vhodné nejsou mléčné výrobky, zbytky masa a tuky.
Kam s ním?
Vermikompostér můžete umístit na chodbu, balkon, nebo lodžii, do dílny, garáže či technické místnosti, ale i do kuchyně. Podstatné je zajistit pro žížaly optimální teplotu kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě není dobré nechat vermikompostér venku bez izolace, a naopak v letním období ho nevystavovat přímému slunci.
Jak vybrat vermikompostér?
Vhodnou nádobu na vermikompostování lze vyrobit, ale ideální je vermikompostér koupit. Na trhu je dnes velké množství různě velkých nádob ke kompostování a vermikompostování. Ty se skládají z několika pater, díky čemuž probíhá intenzivnější vermikompostování. Každá nádoba má perforované dno, jež zajišťuje odvod přebytečné vody, volný pohyb žížal materiálem a provzdušnění hmoty.
Jaké žížaly vybrat?
V Česku existuje cca 50 druhů žížal, ale ne všechny druhy jsou k vermikompostování vhodné. Ideálním druhem je žížala hnojní (latinsky Eisenia fetida), které najdete v každém běžném kompostu na zahradách. Ale opět doporučujeme nákup – na trhu lze koupit speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské hybridy (latinsky Eisenia andrei), které se rychle množí a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpady a organické zbytky ve vermikompost.
Jak vypočíst množství odpadu na množství žížal?
- Množství odpadu musíte přizpůsobit počtu žížal.
- Dva kilogramy žížal spotřebují kilogram odpadu.
- Kilogram žížal spotřebuje za jeden den 500 gramů odpadu.
- Půl kilogramu žížal spotřebuje za den 250 gramů odpadu.
- atd
Zdroj foto: Pixabay.com; Ekonakup.cz
Autor: Pavla Košík Jelínková