Rok 2020 byl pro realitní trh rokem rekordního růstu. Nejvyšší nárůst cen zaznamenala Praha (tady kupec na konci roku 2020 průměrně zaplatil za metr čtvereční staršího bytu přes 100 000 Kč), hned za ní následuje Brno, kde průměrná cena překročila 80 000 Kč za m². Následují Plzeň, Kolín, Kladno a České Budějovice s cenami přes 40 000 Kč za m². Dá se tedy říct, že v současnosti jsou ceny na svých historických maximech. Nejrychleji rostou ceny cihlových bytů v osobním vlastnictví, naopak ceny panelových bytů v družstevním vlastnictví téměř stagnují.
Jak se ceny v roce 2021 změní a proč
V roce 2021 nás čeká ekonomická krize, nezaměstnanost a pokles HDP. Očekává se, že vývoj cen bytů v Praze a dalších velkých městech, které tolik neovlivní nezaměstnanost a snižování životní úrovně obyvatelstva, bude odlišný od ostatních lokalit. Průměrná cena bytu za m² by v nich měla i v roce 2021 růst. Důvodem je především dlouhodobý nedostatek bytů v těchto lokalitách, takže poptávka neustále převyšuje nabídku. Roli hraje také velká kupní síla, kdy lidé mají z předchozích ekonomicky silných let dostatek našetřeno a v nejisté době chtějí investovat do nemovitostí. Naopak u méně atraktivních lokalit a nemovitostí se pokles cen očekává. Jejich potenciální kupci budou totiž nejvíce zasaženi nezaměstnaností a ekonomickou krizí.
Rok 2021 ovlivní nezaměstnanost a růst hypoték
Česká ekonomika měla v roce 2020 velmi nízkou míru nezaměstnanosti (3 % v lednu 2020). Růst ekonomiky ale v 2. čtvrtletí 2020 skončil a propad byl dokonce největší od listopadu 1989. Nezaměstnanost stoupla v lednu 2021 na 4,3%. Jakmile vláda přestane podporovat zaměstnanost, nezaměstnanost se ještě zvýší a zmenší se chuť k nákupu nemovitostí. Hypotéky, které výrazně podpořily růst v roce 2020, budou pravděpodobně zdražovat a jejich podražení povede k menšímu zájmu kupujících a poklesu realitního trhu. Přesto se díky stále nízké nabídce nemovitostí na trhu neočekává výraznější pád cen. Lépe na tom budou velká města, především Praha je naprosto specifická. Má dlouhodobý nedostatek bytů, a přestože by se tato situace mohla v roce 2021 mírně zlepšit (prodej některých bytů určených pro turisty, přesun obyvatel do Středočeského kraje či dokonce ještě dál díky práci z domova), neočekává se pád cen bytů v Praze, ty budou stále především v centru (Praha 1, 2, 3) růst či stagnovat.