Koronavirový rok 2020 s sebou přinesl několik zásadních trendů. I přes pokračující růst cen nemovitostí, který zejména v Praze přiblížil průměrnou cenu staršího bytu k bytu z novostavby, nepoklesla chuť Čechů do nemovitostí investovat – a to především do menších bytů a starších domů s dobrým spojením MHD do spádového města.
Na druhé straně však pokračoval největší přesun Čechů do nájemního bydlení v novodobé historii. Jejich počet se meziročně zvýšil o 36 %, podporovaný větší dostupností nájemních bytů i klesající cenou nájmů. Na největším pražském trhu se nájmy na konci roku vrátily na úroveň roku 2018.
Prodejní ceny starších domů a bytů rostly koronaviru navzdory
Ceny starších domů a bytů atakovaly v loňském roce nová maxima. Meziroční zdražení o 13 % zvýšilo průměrnou cenu domu v Česku na 37 635 Kč za metr čtvereční a bytu na 67 517 Kč za metr čtvereční. Nejvíce meziročně zdražovaly nemovitosti v Královéhradeckém kraji (domy o 31 %, byty o 24 %), v Ústeckém kraji (domy o 33 %, byty o 18 %) a Plzeňském kraji (domy o 26 %, byty o 16 %).
Absolutně nejdražší byly jako obvykle byty v hlavním městě, kde se průměrná cena za rok 2020 pohybovala kolem 95 196 korun za metr čtvereční, následované Brnem a byty v Jihomoravském kraji s průměrnou cenou 64 999 Kč za metr čtvereční. Třetí nejdražší byly byty ve Středočeském kraji s průměrnou cenou 53 102 Kč za metr čtvereční. Jak v Brně, tak Středočeském kraji ceny bytů meziročně rostly nadprůměrným 18% tempem.
Ve čtvrtém kvartálu loňského roku padl zásadní milník – pražské byty z druhé ruky se poprvé ve své ceně přehouply nad 100 tisíc korun za metr čtvereční. Developery deklarovaná cena pražských novostaveb se přitom pohybovala těsně pod hranicí 108 tisíc za metr čtvereční a starší byt v Praze byl tedy na sklonku roku o pouhých 6 % levnější než byt v novostavbě.
„Zdaleka největší zájem byl i nadále o investiční byty s dispozicí kolem 2+kk v širším centru nebo o starší domy v příměstských oblastech s dobrým dojezdovým časem do spádového města. Samostatnou kategorii pak tvořily rodinné domy v turisticky atraktivních lokalitách, kupované převážně jako rekreační objekty,“ vysvětluje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „V Praze a Brně se díky růstu cen opět snížila celková plocha prodaných nemovitostí, lidé se zdražování snaží kompenzovat menšími byty. Naopak ve Středočeském kraji jsou lidé ochotni si spíše připlatit, což je však dáno i skutečností, že velká část poptávky je ze sousedící Prahy.“
Do nájmů zamířilo rekordní množství Čechů
Kdo si v loňském turbulentním roce netroufl na hypotéku nebo na ni nedosáhl, ten zamířil do nájmů. Rostoucí ceny nemovitostí, ale také nejistota spojená s koronavirovou krizí, do nich přivedla rekordní množství Čechů. Jen přes Bezrealitky, které mají zhruba pětinový podíl ze všech nájmů v Česku a 40 % podíl ze všech nájmů v Praze, se loni pronajalo 47 tisíc domů a bytů, tedy nejvíce v historii portálu.
Největší meziroční nárůst v počtu pronajatých nemovitostí zaznamenala Praha, kde se pronajalo dokonce o 50 % domů a bytů víc. Do nájmů častěji mířili také lidé v regionech – o 38 % více bytů a domů se pronajalo v Libereckém kraji, zhruba třetinový nárůst byl v Českých Budějovicích a Jihočeském kraji nebo na Vysočině.
Příklon k nájmům výrazně podpořila stagnace nájemních cen. Zejména v Praze, kde se v běžné nabídce objevila zhruba desítka tisíc bytů původně určených pro krátkodobé pronájmy, klesly ceny nájmů v průběhu roku asi o 5 % a nyní se pohybují na 267 korunách za metr čtvereční, tedy zhruba na úrovni roku 2018.
Ve čtvrtém kvartálu loňského roku pak ceny nájemního bydlení padaly již takřka ve všech krajích, tedy včetně těch, kde většinu roku nepřestávaly růst. Stagnaci poprvé za více než 12 měsíců zaznamenalo Brno a okolí, kde se byty pronajímají v cenové hladině kolem 228 korun za metr čtvereční, Středočeský kraj zakončil rok s cenou 206 korun za metr čtvereční.
„Jak dlouho se ceny na aktuálních úrovních udrží, to bude záviset pouze na zotavení turistického trhu. Zejména v Praze se dá očekávat skokový růst cen a úbytek bytů v nabídce ve chvíli, kdy se obnoví incomingový turismus,“ vysvětluje Hendrik Meyer. „V Brně, kde nabídku ovlivňují spíše lokální rezidenti, pak budou ceny nájmů ovlivněné především přetlakem poptávky. Dokud tedy budou pro místní domácnosti dostupné preferovanější rodinné domy v okolí Brna, ceny by strmě růst neměly.“
Až na zaváhání na začátku jara se nemovitosti nepřestávají prodávat rychle
Překvapivé je také tempo prodejů a pronájmů. To se – až na výjimku v podobě března – zásadněji nezpomalilo, konec roku dokonce přinesl nové rekordy. Inzerované byty a domy k pronájmu ve většině případů našly svého majitele do tří týdnů od zveřejnění inzerátu. Menší byty a domy v příměstských oblastech určené k prodeji našly své majitele zpravidla do měsíce, velké byty a domy pak potřebovaly asi měsíc a půl. Do tří měsíců se prodalo víc než 95 % všech nabízených rezidenčních nemovitostí.
„Po krátkém zamrznutí transakcí v březnu loňského roku ve spojitosti s první vlnou koronavirové krize se trh opět rozeběhl. Velkou roli hraje chuť Čechů investovat úspory do vlastního bydlení v neklidné době, a to přesto, že ceny v některých lokalitách rostly rychleji než průměrná mzda,“ vysvětluje Hendrik Meyer. „Svou roli v rychlosti bezesporu hraje také pokračující digitalizace realitního trhu a stále větší chuť nabízet své nemovitosti na přímo – tedy s možností komunikovat bez prostředníka s jednotlivými zájemci. Nemovitost, jejíž majitel je na prodej dobře připraven, má pak šanci udat se skutečně v řádu několika málo týdnů.“
O portálu Bezrealitky.cz
Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů. Přes Bezrealitky se každoročně realizuje asi 10 % prodejů a většina zasmluvněných pronájmů.
Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a každý měsíc se jeho prostřednictvím prodá zhruba 800 a pronajme kolem 4000 nemovitostí. Lidem portál na provizích, které by jinak museli zaplatit realitním kancelářím, ušetřil za rok 2020 kolem dvou miliard korun.
Zdroj foto: Bezrealitky.cz