Dnešní pokračování článku o odpadech je zaměřen na kovový odpad včetně hliníkového odpadu, papírový odpad a biodopad.
Kovovýroba je docela energeticky náročná sféra. I proto je odpad z něj žádaný. Hliníkový odpad je nutno vytřídit, protože se vyrábí z rudy bauxitu, která se těží v povrchových dolech. Věděli jste, že na zpracování jedné tuny hliníku se spotřebuje kromě mnoha bauxitu i docela velké penzum ropy a energie?
Jak na třídění hliníku?
Hliník na rozdíl od jiných kovů není magnetický, a i proto jej lze jej docela dobře recyklovat. Pokud si nejste jisti, zdali se o hliník jedná, zkuste jej trochu pomačkat. Hliník se oproti jiným směsným materiálům zpět již nenarovná. Hliník se třídí zavezením či zanesením na sběrný dvůr. Můžete se dopředu ujistit, zdali zde berou hliník a co vše z něj můžete přivést. Některé sběrné dvory odebírají vše hliníkové – včetně víček od jogurtů a obaly od čokolády, jiné jen něco. Hliník se poté využívá na další zpracování – přidává se do materiálových směsí v metalurgickém průmyslu, anebo se z něj vyrábí hliník nový.
Jak na papírový dopad?
O tom, že se papír vyrábí ze dřeva není nutno sáhodlouze hovořit ani psát. A věděli jste, že lze papír až 5× znovu recyklací využít? A že kromě dřeva je k výrobě potřeba i hodně energie a vody?
A jak předejít zbytečné tvorbě domácího papírového odpadu?
- Kupujte produkty nebalené nebo do svých nádob a krabiček
- Kupujte notesy, bloky a sešity z recyklovaného papíru
- Stejně tak další papírové produkty do domácí kanceláře
- Před vytištěním čehokoli doma zvažte, zdali je to nutné
- Tiskněte oboustranně, abyste využili jeden list efektivně
- Faktury a další dokumenty můžete před recyklací (v případě volného místa na něm) využít na poznámky a až pak jej roztrhat, rozstříhat či rozdrtit v drtičce a vytřídit
Co s bioodpadem?
Kuchyňský odpad a odpad z rostlin, ovoce, stromků, trávy z vaší terasy, balkonu a zahrádky je bioodpad. Ten je nevyšší položkou v komunálním odpadu. Tvoří téměř jeho polovinu.
- Výhodou bioodpadu je, že jej je možno velmi dobře využít znovu – ke kompostování, ať už k separátnímu tedy osobnímu, nebo společnému pro několik rodinných domů či bytových domů.
- Další možností je kompostér se žížalami. Tady se o rozpad bioodpadu postarají žížaly. Vzniklý humus je ideální k přesazování pokojových i zahradních rostlin.
- Bioodpad se již také v mnoha obcích třídí do kontejnerů a odváží v nich správcem odpadu v dané obci. Odpad pak odkládáte do pytlů na určené místo.
- Bioodpad je dále využíván jako zdroj k výrobě tepla a vytápění, tedy jako surovina k výrobě energie.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková