Náklady na bydlení – vodné, stočné a vytápění patří k nejvyšším položkám rodinného rozpočtu. Samotné vytápěné domácnosti přesáhne ročně i desítky tisíc z naší kapsy. Ono totiž není vytápění jako vytápění – některé je levnější než jiné. Vytápějte domácnost chytře!
Víte, jaký je rozdíl ve vytápění domácnosti plynem, tuhými palivy nebo tepelným čerpadlem?
Není vytápění jako vytápění
Ano, vytápění elektrokotlem, plynovým kotlem, kotlem na tuhá paliva nebo tepelným čerpadlem stojí ročně různé částky. Znáte plusy a mínusy jednotlivých druhů?
Když topíte elektrokotlem
Elektrokotel je elektrický spotřebič, který není primárně čistokrevné elektrické topení. Proud totiž přímo neohřívá vytápěné prostory, ale funguje v systému s elektrickými topnými patronami. Okolo těchto patron protéká voda, která se tak ohřívá a stává se teplonosnou. Čerpadlo elektrokotle následně rozhání ústrojím kotle tuto horkou vodu do radiátorů v jednotlivých místnostech, případně do podlahového vytápění.
Elektrokotel je v našem výčtu něco jako bílá vrána. Má totiž velmi nízké pořizovací náklady, a přitom vysokou účinnost vytápění. Náklady jsou nízké i proto, že nemusíte budovat přípojky jako třeba u plynu. Aktuálně elektrokotel pořídíte již za cenu do 19 tisíc korun. Samotné vytápění s ním je snadné a nepotřebuje žádnou složitou údržbu. Postačí vám dobře nastavit termostat elektrokotle a o víc už se nestaráte. I přesto se může vytápění elektrokotlem prodražit díky stále stoupající ceně elektřiny.
Ideálním adeptem na vytápění elektrokotlem jsou novější rodinné domy a obecně novostavby. Tyt totiž oplývají oproti svým starším bráškům lepší izolací a minimem tepelných ztrát. Pro starší rodinný dům to není příliš dobrá alternativa, jelikož zde se ztráty na teple šplhají vysoko. Stejně jako roční cena tohoto typu topení – až 50 tisíc korun.
A když ještě elektrokotel zkombinujete se solárními panely, máte elektřinu za hubičku. Nutno však připočíst náklady na pořízení solárních panelů a instalace této domácí fotovoltaické elektrárny. Také lze elektrokotel použít jako doplňkový zdroj vytápění. Tady může být základním vytápěním plynový kotel či kotel na tuhá paliva. Elektrokotel je pak jakýmsi supportem v dobách kdy základ nestačí.
Topení plynovým kotlem
Plynový kotel funguje na bázi spalování plynných paliv, díky němuž se tvoří teplo, kterým se ohřívá voda nebo nemrznoucí kapalina coby teplonosný nosič kotle. Výhodou je úsporní vytápění domu či bytu, i ohřevu vody. Je to jeden z nejekologičtějších způsobů vytápění. V kotlech se topí zemním plynem, propanem nebo propan-butanem.
Plynové kotle se dělí na
- stacionární
- závěsné
- kondenzační
- klasické
Stacionární kotle jsou povětšinou v kotelnách jak rodinných, tak a bytových domů, závěsné jsou menší a designově příjemnější. Ty jsou pro domácnosti využívány nejvíce. Kondenzační kotle umí využít i část energie, kterou by jinak kotel ztratil. Je jím vznikající pára, která by jinak unikala pryč. Náklady na plynový kotel, instalaci a všeho okolo jsou vyšší ‚(až 100 tisíc korun), než u elektrokotle, ale zase s ním dobře vytopíte i starší rodinný dům za rozumnou cenu (cca 25–32 tisíc korun). Topení plynovým kotlem patří mezi jedno z nejnižších ročních výdajů ze všech typů vytápění.
Tepelné čerpadlo voda – vzduch
Toto čerpadlo funguje na bázi ohřevu vody v radiátorech nebo podlahovém vytápění, k němuž využívá ze ¾ energie ze vzduchu a z ¼ energie elektřiny. Tepelné čerpadlo prostě bere teplo z okolí vytápěného objektu – vzduchu a vody, a ohřeje je tak, aby byly využitelné k vytápění i ohřevu vody. Energii z okolí máte zdarma, a platíte jen tu jednu čtvrtinu za elektřinu. Roční výdaje za vytápění se pohybují okolo 15 tisíc korun Vytápění je snadné – nastavení termostatu a tím to končí. Lze jej ovládat i na dálku a můžete domů z práce či výletu dorazit do příjemného teplíčka.
Kotel na tuhá paliva
Kotel na tuhá paliva jasný – ten používá jako palivo uhlí, dřevo nebo biomasu. Dnešní kotle na tuhá paliva jsou velmi moderní, technologicky promyšlené, lze je ovládat díky řídící jednotce v nich elektronicky. Ta se stará o spínání i regulaci výkonu. Tyto kotle mají také minimální emise. Protipólem jsou starší a staré kotle na tuhá paliva, jež jsou vysokým zdrojem znečištění ovzduší.
Kotel na tuhá paliva může být buď automatický, nebo s ručním přikládáním. Automatické kotle na tuhá paliva obvykle spalují dřevní pelety nebo uhlí. Ty se dávkují ze zásobníku. Kotel na tuhá paliva vyjde na cca 50 tisíc, a samotné vytápění ročně stojí 20–25 tisíc korun. Ovem musíte počítat s náročnějším procesem vytápění – dřevo, uhlí, pelety se musí koupit, což jsou další vyšší jednorázové náklady.
Co je nejlevnější a co nejdražší?
Je tedy jasné, že vytápění teleným čerpadlem voda – vzduch se vyplatí ze všech nejvíce, za ním mu na záda dýchá plynový a elektrokotel a až na chvostu je topení pevnými palivy. Ovšem co se týče nákladů na pořízení, je tepelné čerpadlo voda – vzduch nejdražší ze všech. První investice vás přijde na 250 tisíc korun.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková