Sušíte prádlo doma v domě či bytě? V letních a jarních měsících je to jednoduché a prádlo vám uschne za pár hodin. Ale co na podzim a v zimě?
Zima, ale i sychravý podzim dokáže s prádlem zamávat. Vlhkost z něj ne, a ne ustoupit v přirozenému procesu sušení. A vlhkost z prádla se může přenést do interiéru a vytvořit bujení vlhkých map a plísní, které nejen že jsou nehezké, ale i zdraví velmi škodlivé.
Důležité je umístění sušeného prádla v domácnosti
Ano, je velmi důležité, kde v domě či bytě prádlo sušíte. Dnes není vůbec žádný problém využít mobilních skládacích sušáků na prádlo a moci tak přenést je kamkoli potřebujete a chcete. Každopádně se vyhněte obývacímu pokoji, nebo ložnici. Tam sušené prádlo nepatří, protože zde trávíte hodně času – ve dne hodiny v obývacím pokoji a v noci hodiny při spánku v ložnici. A vlhký vzduch nesvědčí astmatikům, lidem s citlivými průduškami, nemocnými plícemi a vůně z pracího prostředku nebo aviváže také alergikům.
Kam s ním?
Kam tedy se sušákem plným mokrého prádla? Ideální je dobře větratelné místo, v němž netrávíte moc času – kupříkladu hala, předsíň, koupelna, nebo kuchyně či pracovna. Postaven by měl být nepříliš blízko stěn a ani příliš blízko z topného tělesa.
Mráz prádlu nevadí
Pokud patří k vašemu bytu balkon, terasa, dvorek nebo bydlíte v domě se zahradou či dvorem, tak sušte prádlo i v zimě zde. Mráz totiž prádlu nevadí. A v případě, že sušíte prádlo na nekrytém prostranství, tak když se počasí změní na deštivé, mlhavé, či sněhovou přeháňku, není nic snazšího než sušák přenést dovnitř, nebo pod střechu. Samotného mrazu se u sušeného prádla nemusíte nijak obávat. Vlhkost v prádle zmrzne a následně se vypaří. Je to stejné, jako byste sušili prádlo uvnitř příbytku, ale navíc bude pěkně vymrzlé, provětrané a díky mrazu zbavené všech choroboplodných zárodků.
Promýšlejte sušení již předem
Přemýšlejte o tom, kde a jak budete prádlo sušit již v momentě, kdy je dáváte prát. Můžete tak nastavit silnější ždímání, nebo další ždímací cyklus. Tak prádlo před pověšením bude minimálně vlhké a uschne vám dobře a rychle kdekoliv. Samozřejmě nelze vše ždímat na vysoké otáčky. Pak zkuste vždy před pověšením prádlo vytřepat. Tak z něj dostanete nadbytečnou vodu i část vlhkosti.
Časté větrání má rovněž efekt
Sušíte – li prádlo doma uvnitř příbytku, častěji větrejte. I to má pozitivní efekt na prostředí u vás doma i na samotné prádlo. Nejenže se zbavíte nadbytečné vlhkosti v prostoru, ale prosušíte tím de facto i prádlo.
Máte li možnost, využijte sušičku prádla
Jestliže máte doma sušičku, máte po problému. Ne vždy však je to možné, mnohé příbytky díky prostoru to nedovolí. Není v nich zkrátka kam sušičku umístit. Často se volí umístění s pračkou na sebe, ale v tom případě je dobré mít stabilní a dobře technicky umístěné a nainstalované police, aby byly oba spotřebiče stabilní.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková