Neustále se navyšující počty Covi-19 pozitivních osob nabízí další téma, které začíná být docela ožehavé: kam s použitými rouškami, aneb jak správně nakládat s odpadem v domácnosti v karanténě?
Ministerstvo životního prostředí aktuálně připomíná pravidla pro nákladní s odpady v domácnostech. Tato pravidla se nijak rapidně nemění, pokud jste v pořádku a zdraví. Jestliže ale máte v rodině vyskytne potvrzený případ koronaviru nebo je nařízenou karanténu, je zapotřebí dočasně přerušit třídění odpadů.
Covid pozitivní a domácnosti v karanténě odpad netřídí
Domácnosti s pozitivně testovanými členy nebo s osobami v karanténě odpad nijak netřídí. Musí jej ale před vhozením do směsného kontejneru či popelnice řádně zabezpečit (zabalit a zavázat do plastového pytle o tloušťce minimálně 2 mm).
Likvidace ochranných pomůcek
Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, což vychází z doporučení Státního zdravotního ústavu.
- Použité jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, patří jedině do směsného odpadu.
- Předtím je potřeba je umístit do sáčku, ten pevně zavázat, a pak dát do dalšího sáčku a opět zavázat.
- Tím se zabezpečí náhodné rozvázání uzlu, aby byly maximálně chráněni všichni, kteří s odpadem zacházejí.
- Vzniku těchto odpadů lze částečně předcházet využitím opakovaně použitelných prostředků, jako jsou například látkové roušky.
Jak při likvidaci odpadů přesně postupovat?
To vám poradí leták Ministerstvo životního prostředí. Ten seznamuje s postupem v domácnosti, kde, kterých se vyskytují osoby v povinně nařízené karanténě, nebo osoby s prokázaným onemocněním Covid-19. Postup platí rovněž pro všechny, kteří se při nezbytném pohybu venku chrání ochrannými pomůckami, jako jsou roušky a rukavice. Zároveň je důležité dodržovat hygienická pravidla i při samotném vynášení odpadků, tedy pořádně si umýt ruce nebo použít dezinfekční gel.
Leták Jak nakládat s domácím odpadem s Covidem a v karanténě
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková