Světlo je jednou ze základních podmínek pro život rostlin a ryb v akváriu a současně se tím akvárium stává atraktivnější. Akvarijní rostliny potřebují světlo k fotosyntéze (jak víme, jedná se o proces, kdy rostliny spotřebovávají oxid uhličitý rozpouštěný ve vodě a tím produkují kyslík). A ryby jsou samozřejmě zvyklé z přírody na osvětlení shora přes hladinu vody.
Akvária bývají velice často bohatě osázena rostlinami a vytvářejí v podstatě takovou „zahradu pod vodou“. A takové akvárium potřebuje vysokou intenzitu světla. Abychom zabránili odpařování vody z akvária, je nezbytné přikrýt akvárium krycím sklem nebo krytem, které již obsahuje svítidlo.
V dnešní době již máme různé typy instalací světel nad akváriem. Může to být formou umístění svítidel v krytu položeném na akváriu, nebo pomocí držáků nad otevřenou hladinou. A velice zajímavou variantou je také zavěšení od stropu nad akváriem.
Rozdělení svítidel
1. Zářivková svítidla
Tento typ svítidel je asi všem nejznámější. Zde se jedná o klasické zářivky napájené přes předřadník nebo startér.
2. HQI svítidla
V tomto případě se jedná o bodová svítidla, která jsou většinou používáná pro hluboká akvária. Tato svítidla jsou ovšem z finančně náročnější kategorie.
3. LED svítidla
Toto jsou dnešními akvaristy nejvíce používaná svítidla. Jsou univerzální a lze je použít v podstatě na všechny typy akvárií. Výhodou těchto svítidel je jejich efektivita, jelikož svítí pouze dolů a tím není žádá ztráta světla a mimo jiné má výhodu nižší spotřeby elektřiny.
Nejjednodušším řešením pro začátečníky je určitě zakoupení tzv. akvarijního setu, který mimo nádrž a základní techniku obsahuje již kryt s většinou LED osvětlením.
Barevné spektrum
1. Jednobarevné
Většina zakoupených svítidel je jednobarevných a to buď studená bílá nebo teplá bílá. Odstín světla nemá vliv na růst rostlin. Jednobarevné spektrum mají HQI svítidla a zářivková svítidla.
2. Vícebarevné
Vícebarevné máme LED svítidla a to z toho důvodu, že se skládají z jednotlivých diod, které mohou být sestaveny z různých barev. Namixováním těchto barevných diod (zelená, červená, modrá) můžeme vytvořit jakoukoliv barvu světla. Tuto možnost můžeme využit zejména pro vizuálně krásnější vybarvení rostlin, ale také rybiček.