Bioodpad jsou zbytky z vaší kuchyně. Tedy to, co oloupete, okrájíte, nesníte a zbyde. Mimoto však mezi bioodpad řadíme posekanou trávu, nařezané větve a kousky dřeva včetně zbytků ze zahradničení. Vyznáte se v biodopadu? Víte co je BRKO a BRO?
Bioodpad je tudíž všechen odpad biologického původu, respektive jakýkoli odpady podléhající aerobnímu nebo anaerobnímu rozkladu. Aerobní rozklad se děje za přítomnosti kyslíku, anaerobní naopak bez přístupu kyslíku. A věděli jste, že bioodpad z domácnosti tvoří až 50 % celkového množství vyprodukovaného komunálního odpadu? To je tedy bio (odpad) a jdeme dál.
BRKO
Biologicky rozložitelný komunální odpad se značí zkratkou BRKO. Brko jsou odpady biologického původu z domácností, organizací a firem, úřadů a veřejného stravování, nebo obecních úprav veřejné zeleně atp.
BRO
To je zkratka, která pro změnu znamená biologicky rozložitelné odpady (BRO). Tedy všechny kompostovatelné odpady z takzvané prvovýroby v zahradnictví a v zemědělství, z dřevovýroby, výroby papíru nebo i z textilního a kožedělného průmyslu. Mimoto sem náleží i odpady z myslivosti, rybářství, ze stavebnictví nebo odpadů z čištění odpadních vod.
Legislativní zastřešení bioodpadu
Zákon o odpadech č.185/2001 Sb. byl novelizován k 1. lednu 2015. Díky tomu máme možnost separovaného sběru komunálního bioodpadu. Je tedy možno bioodpad třídit (separovat) anebo pokud máte tu možnost tak i kompostovat.
Důvodem pro zavedení novelizace byly hrozby sankcí ze strany EU. Jenže vyhláška, směrnice, či novela zákona sama o sobě nic neřeší. Je nutno ji ještě uvést do praxe. A to může být háček, který ukazuje, že se v legislativě smíchaly dvě různí věci – třídění a zpracování odpadu.
Třídění bioodpadu
To se týká i vás a vaší domácnosti. Jde o třídění kuchyňského bioodpadu z domácností do sběrných kontejnerů. V malých městech to je jednoduché, protože tam bylo již před uzákoněním nakládání s bioodpadem zažito domácí kompostování a tím zpracovávání komunálního bioodpadu v místě vzniku. Bylo to funkční a v pořádku.
Jenže díky novelizaci, která vznikla na popud eurosystému, se bioodpad nelikviduje místně, ale vyváží kdoví kam. V podstatě se tím utíná tradiční kompostování a tím docela přirozený cyklus navracení cenných biosložek zpět do půdy.
Kompostování má smysl
Domácí kompostování není dle EU uznáváno jako zpracování BRKO – tedy biologického komunálního odpadu. Podobně jsou na tom z hlediska legislativy domácí kompostéry. A aby toho nebylo málo, obce si musí samy tento nesmyslný svoz a likvidaci svého BRKO zaplatit.
Pokud vám to postrádá logiku, nezoufejte. Musíme doufat, že se zablýská se na lepší časy, a mezitím třiďte a kompostujte. Má to smysl. Proč? Protože tím pomáháte přírodě, a navíc je kompostování u nás dlouholetou tradicí. Vždyť první kompostárna byla v Česku postavena již v roce 1916!
Zdroj foto: Pixabay.com