Mít doma teplo chce v sychravých, chladných, zimních i jarních a podzimních dnech každý. Nejinak je tomu i aktuálně v únoru, byť teplota nepadá příliš dolů. Ale jak to udělat, abyste topili, měli doma vždy příjemně, komfortně a zároveň si zcela nevyplenili peněženku?
K úspornému a zároveň komfortnímu vytápění potřebujete jedinou věc. Kterou? Je to pokojový termostat. Takový termostat nastavíte tak, aby vám vytopil interiér vždy a kdykoli natolik, nakolik je nutno.
Termostat
Pokojový termostat nabízí možnost nastavení vícero programů, třeba na různý čas dne, nebo dny v týdnu. Tak si jednoduše přizpůsobíte teplotu v domě či bytě tak jak potřebujete.
Jak nastavovat teploty v čase?
Pokud jste vy v práci a děti ve škole, postačí jen udržovací teplota, kupříkladu 15 až 18 °C. Před návratem všech členů domácnosti domů se v určitém čase termostat díky vašemu dopředu navolenému nastavení nastavíte na vyšší teplotu (např. 23°C) tak, abyste se vraceli do domova, který je krásně a příjemně vytopen. Na noc zase můžete mít navoleno nastavení ztlumené teploty, přičemž optimální je 18°C. A před ranním vstáváním zase nastavit cca 22°C.
Komfortní teplotu má každý jinou
Teplotu, při níž se cítí komfortně, mám každý trochu jinou. Proto je dobré zprůměrovat ji pro všechny člena domácnosti tak, aby kompromis byl schůdný po všechny ve všech zmíněných časech a situacích. Složitější a nákladnější (i když také cesta) je různé požadavky členů domácnosti řešit termostatem odděleně pro každou místnost.
Nastavení dle druhu vytápění
Nastavení termostatu je nutno řešit dle typu vytápění, jiný je u plynového, odlišný u elektrického a zcela jiný u dálkového, kde namísto termostatu máte k dispozici termostatické hlavice u jednotlivých radiátorů. Tam nastavujete odstupňovaně a doleva či doprava na chladno nebo teplo, ideálně na eko. Na noc stačí nastavená hodnota doleva 2, nebo 1. A ráno po nárazovém vyvětrání opět nastavit na Eko, nebo doprava hodnotu 3, vyšší hodnoty už nejsou moc hospodárné. .
Teplota vy bytech či domech je odvislá také od konstrukce stavby, přičemž v cihlových stavbách je tepleji než třeba v betonových. Beton se déle prohřívá. A v dřevostavbách či srubech je to docela o něčem jiném. Tady si svým způsobem stavba zčásti reguluje teplotu svým materiálem sama. A tak ve srubu či dřevostavbě bývá v zimě, na jaře a na podzim příjemně teplo a v létě příjemně chladno.
To vše je nutno při nastavování termostatu či hlavic brát v potaz a v nastavení ozřejmit. Často je konstrukce stavby smíšená a k optimálnímu výsledku se dopracujete až časem, zkoušením a pozorováním.
Technologie vše usnadňují
Současnost usnadňuje vytápění domů a bytů tím, že nabízí i termostaty potažmo hlavice s aplikacemi pro smartphony. Tak lze i na dálku bez časovače rychle a jednoduše reagovat na změny a nastavit je pro váš domov ať jste kdekoli.
Umístění termostatu
Běžně je termostat umístěn v obývací části domu či bytu, odkud se reguluje vytápění ostatních místností. V případě, že je pocitová teplota pro jednotlivé členy domácnosti hodně různorodá, je ideální umístit programovatelné hlavice, které následně regulují teplotu každé místnosti individuálně a jsou také propojeny se smartphonem.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková