Beton jako materiál známe spíše v exteriéru, jako betonové konstrukce různého druhu a typu. Zajímavým a atraktivním druhem betonu je tzv. pohledový beton. Proč?
Jako pohledový beton se označuje viditelný povrch betonové konstrukce, u kterého je vyžadován předem definovaný vzhled. Tento typ betonu se v současnosti stále více uplatňuje nejen vně budov a staveb, ale i v interiéru, kde zdobí nejen stěny, ale i nábytek nebo je součástí bytových dekorací. Projektant či architekt u pohledového betonu určuje geometrický tvar a členění ploch konstrukce, také strukturu povrchu a v neposlední řadě i barvu pohledového betonu.
Geometrický tvar konstrukce
Beton jako takový je stavební materiál, který umožňuje vytvářet nejen rovné ale i zakřivené plochy. Každé betonové konstrukci dává její tvar bednění, které musí umožnit splnění představ o celé konstrukci. Pro zakřivené plochy je nutno vyrobit individuální bednění. Proto každý požadovaný geometrický tvar betonové konstrukce musí být určen výkresem tvaru, v němž jsou definovány rozměry, sklony, zakřivení, výstupky, otvory atd.
Členění ploch konstrukce
Pro konstrukce z pohledového betonu je zpravidla zapotřebí stanovit také rozčlenění ploch. Přirozené rozčlenění plochy, které je dáno otiskem spojů jednotlivých bednicích dílců, může být ještě zdůrazněno úpravou bednění. Požadované rozčlenění jednotlivých ploch určuje architekt tzv. spárořezem.
Struktura povrchu
Struktura povrchu celé plochy pohledového betonu je vždy dána vlastnostmi materiálu, ze kterého je zhotoven bednicí plášť. To je část bednění, která je v dotyku s ukládaným čerstvým betonem při betonáži. Bednicí plášť se zhotovuje z nehoblovaných i hoblovaných prken, překližky, nebo plechu. Na plášť mohou být upevněny pryžové nebo plastové matrice.
Plochy zatvrdlého betonu mohou být upraveny tzv. narušováním povrchu betonu. K těmto úpravám se využívá pemrlování, otryskávání pískem, vymývání, broušení, leštění nebo barva. Tyto metody dodávají betonovým plochým jedinečný design.
Barva pohledového betonu
Základní barvou betonu je šedá. Různé odstíny šedé v ploše pohledového betonu jsou způsobeny jiným vodním součinitelem čerstvého betonu. Beton s nízkým vodním součinitelem je tmavší a takový zůstává i při stárnutí konstrukce v čase. Při míchání čerstvého betonu se do směsi přidávají různé pigmenty, které probarví beton v celé hmotě.
Pohledový beton v interiéru
Betonové fragmenty – celé zdi, část zdí, niky, sloupy, stropy, plochy a části nábytku, pracovní plochy, atp. vnáší do prostoru trvalou a pevnou i neobvyklou krásu. Beton je totiž materiál s parádními užitnými vlastnostmi. Není totiž jen šedý, navíc je perfektně je tvárný, stabilní, pevný, a v interiéru zcela jistě originální.
Může mít formu stěrky na podlaze, stropu či různě povrchově rozrušené (tvarované) obklady stěn. Má dnes své místo i v samotném vybavení – nábytku, bytových doplňcích, jejich částech a strukturách.
Co vše lze s pohledovým betonem v interiéru spáchat?
- Stěrky na stěny, stropy i podlahy – ruční zajímavá metoda, s níž se tvoří tenká vrstva betonu napodobující masivní pohledový beton. Stěrka je lehce opravitelná, nabízí škálu barevných odstínů, přičemž ji lze aplikovat na téměř všechny povrchy jako například omítku, sádrokarton, dřevo i kov. Když je navíc taková stěrka upravena lakem, zvyšuje se její odolnost a trvanlivost.
- Pracovní plochy a prostory mezi vrchními a spodními částmi kuchyňské linky lze vytvořit litím pohledového betonu (firmy dnes nabízí i hotové lité plochy, předpřipravené nebo na míru), anebo upravit stěrkou
- Části nábytku – nohy, plochy, částečné předěly místností, police, taburety, stolky atp. které lze opět vytvořit litím do forem, nebo stěrkou na jiný materiál
- Dekorační bytové doplňky – především litím do vytvořených forem (stejně jako u exteriérové konstrukce z pohledového betonu) ale i stěrkou na jiný materiál
Imitace či lití
Když využijete imitace betonu v interiéru, dostanete jistotu praktického a snadno udržovatelného materiálu, který lze využít i na hodně problematická místa (okolí krbu, rohy zdí, okraje stěn atp.). Litý masivní beton sice na první pohled vypadá malinko jako nedodělek, ale právě to je účel. Tzv. přiznaný beton lze buď doplnit i částmi, které litým betonem či stěrkou vytvoříte. Je to velmi moderní a stylově industriální pojetí interiéru nebo jeho části. Pohledové betonové plochy či prvky, nebo fragmenty a kusy vám vytvoří originální a jedinečný příbytek.
Stejně jako u exteriéru i zde si lze pomoci otryskávání pískem, vymýváním, broušením, leštěním, také hlazením, škrábáním nebo barvením. To dodá vašem betou jedinečný a pokaždé jiný vzhled. Může být drsný, nebo hladký, jednolitý, nebo strukturovaný, jemně barevný nebo šedý. Pohledový beton zkrátka nezklame.
- Úvodní foto: betonová váza
- Zdroj foto: Pinerest.com, Pixabay.com
- Autor: Pavla Košík Jelínková