Novela zákona o realitním zprostředkování a o změně zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (zákon o realitním zprostředkování) prošla bez obtíží čteními a Senátem, následně ji podepsal prezident.
Díky novele by mělo podnikání v realitním světě dostat podobu shodnou se zahraničím v rámci Evropy a EU. Rovněž by se měly zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty.
Tak by po kvalitní makléře a solidní makléřské společnosti v praxi neměla novela mít zásadní význam, ale naopak posílit důvěra klientů v ně. Několika změnami pak dojde k eliminaci a vyloučení z realitního trhu neseriózních subjektů.
Opatření jsou nutná kvůli chybějícím přesně daných pravidel, s čímž byla spojená vysoká nespokojenost klientů makléřských společností pro nízkou kvalitu jejich služeb.
Co se změní?
- Novela zaručuje kvalifikovanost, bezúhonnost a také pojištěnost realitních makléřů jako takových. Stanovuje jasné zásady pro výkon realitní činnosti, šíři služeb, a v neposlední řadě rovněž povinné uzavření pojistné smlouvy každým makléřem a společností v odpovědnost za škody.
- V reálu to znamená, že v případě pochybení má makléř povinnost hradit penále za škodu způsobenou jeho činností.
- Novela zákona také zaručuje odborné vzdělání realitních makléřů.
- S přijetím novely se tudíž volné živnosti stává živnost vázaná s potřebnou kvalifikací formou vzdělání, minimální praxe nebo státní zkoušky.
- Pro ujasnění odborné způsobilosti bude pro potenciální i stávající klienty k dispozici veřejně dostupný seznam, v němž bude výčet makléřů i jejich odbornost.
- Dochází rovněž k regulaci podmínek úschovy financí ke koupi nemovitosti, tedy kupní ceny. V této části novely je specifikováno, za jakých podmínek, kdy a jak lze finance uchovat. Je to možné jen na písemnou žádost klienta, k čemuž musí být zajištěna smlouvou, makléřská společnost musí být řádně pojištěna a vždy je povinné vedení záznamu o úschově.
- Nová opatření navyšují bezpečnost úschovy peněz klientů na úroveň, jakou nabízí notáři a advokáti. Mnohé makléřské společnosti nabízejí klientům přímo úschovu v bance, u notáře či advokáta.
Povinné údaje ve smlouvě
Novela řeší i řadu povinných údajů, které musí písemná smlouva o zprostředkování v sobě pojímat.
Smlouvy musí obsahovat
- konkrétní nárok makléře na provizi
- okolnosti sjednání exkluzivně uzavřené smlouvy
- přílohu s výpisem z veřejného seznamu (katastr nemovitostí
- při sjednání realitního zprostředkování na dobu neurčitou přesná výpovědní lhůta, která nově může být maximálně 1 měsíc
- při výhradním zprostředkování může být nově sjednána výpovědní doba maximálně 6 měsíců, s tím, že ji lze prodloužit a to opakovaně
Novela přináší řadu pozitivních změn, přičemž ale nejsou některé zcela dotaženy (nízký limit pojištění makléřů a společností, malá kapacita úřadů pro kontrolu realitních úschov). V globálu lze ale říci, že všechny schválené změny by měly dopomoci k jasné spolupráci makléřů a makléřských společností s klienty, a přitom být kvalitní a profesionální.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková