Vánoce se neobejdou bez vánočního stromečku. Ovšem pořízení vánočního stromečku může být různé, protože ten každý pojímá po svém. Co rodina, to jiná tradice. Jak to máte vy?
Vánoční stromeček prostě ke každým Vánocům patří. Ale věděli jste skutečně, jaké všechny možnosti jeho pořízení máte?
Jaký vánoční stromek lze pořídit?
- Klasický řezaný přírodní stromek
- Umělý stromek
- Stromek v květináči
- Pronajatý stromek
Pouvažujte o tom, co (když ne ještě letos), tak příští rok změnit, abyste byli spokojeni vy i příroda.
Řezaná klasika vs. umělý stromek
Klasický řezaný vánoční stromek v podobě jedle, borovice či smrčku je vzhledem k přírodě asi to nejméně vhodné řešení. Trpí příroda a po Vánocích se hromadí odpad opadaných stromků. Šetrnější je pořídit si stromek umělý. Ten vám vydrží roky a je stále krásný. Ovšem kdo se přiklání k přírodním Vánocům, tak tomu asi moc radosti umělý vánoční stromek neudělá.
Živý stromek v květináči
Další možností je pořízení živého stromečku v květináči. Jenže co pak s ním po Vánocích, když nemáte možnost zasadit jej v zahradě? Dnes se myslí i na tyto lidičky a již docela běžné jsou povánoční lednové či únorové akce sázení stromků z květináčů po Vánocích do lesů. Sami to nezkoušejte, protože nevíte, zdali je lokalita, kterou vyberete ta správná a vhodná. Nevíte, zdali by tam vás stromek prospíval a přežil. Pokud nemáte možnost zúčastnit se nějaké lesní akce a sázení stromků po Vánocích, poraďte se s lesníky a odborníky z okolí. Stačí zajít třeba na obecní úřad, magistrát či správu lesů.
Pronajměte si ho
Třetí a asi nejideálnější možností je živý vánoční stromek v květináči si pronajmout. Je to prima varianta pro ty, kteří nemají balkón nebo zahradu a po Vánocích by stromek neměli kam dát, a chtějí si ušetřit starosti co s ním pak udělat. S touto aktuálně stále oblíbenější službou se zbavíte veškerých starostí. A to jak se sháněním stromku, tak s jeho dovozem a následným odvozem a upotřebením.
Takový pronajatý stromek vám dovezou až domů, často bez poplatků a po svátcích zase odvezou. Užít si jej můžete tak deset dní až dva týdny. Pak putuje stromek buď zpět do firmy a čeká na příští rok zase na Vánoce k zápůjčce, a tak dokola až po několikátém půjčení (to podle druhu, stáří a velikosti stromku) se posléze zasadí do předem vytyčených lokalit v lesním porostu.
V současnosti je v Česku hned několik firem, které tuto službu nabízejí. Cena je různá, a odvíjí se od regionu, velikosti stromku a dojezdu za vámi. Pohybuje se od 500 Kč výše.
Kde stromky zapůjčit?
- Nejjednodušší je vygooglit si nejbližší půjčovnu stromků, tedy zadat do vyhledávače sousloví „půjčovna stromků + region“ (např. půjčovna stromků Brno).
- Jako tip uvádíme několik subjektů v Česku, kde stromky k zápůjčce najdete – v některých prodejnách Obi a Hornbach, dále webové stránky půjčovna stromků, a rovněž půjčovna – stromků.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková