Babí léto nás pomalu připravuje na chladné dny, kdy bude třeba připravit zahrádku na zimu.K tomu také neodmyslitelně patří i úprava zeleně. Jak tedy správně postupovat a jak vhodně vybrat zahradní techniku?
Může se vám zdát, že je zazimování zahrady v nedohlednu. Ale vzhledem ke klimatickým podmínkám, které u nás v posledních letech panují je potřeba být připraven a nic nepodcenit.
Je docela dobře možné, že s příchodem sněhu nebudeme muset čekat jak bylo kdysi zvykem až na příjezd Martina na bílém koni a z léta vstoupíme rovnou do zimy. Obvyklé zazimování vypuká v říjnu, ale i během měsíce září bychom dle odborníků neměli otálet a pozvolna začít. Proč? Především proto, že taková příprava zahrady na zimní spánek není vůbec jednoduchá. Zkuste aplikovat rady technického specialisty společnosti Tipa.eu, pana Petra Hausotterma.
Kořenová zelenina
- Začněte sklizní choulostivější zeleniny, jako je celer a petržel.
- Zeleninu vyryjte ze země a nechte oschnout.
- Důležité je, aby zůstalo tzv. srdíčko – vegetační vrchol, proto nať ukrucujeme.
- U řepovitých druhů celeru se odstraňují celé kořínky.
- Mírně poškozené kořeny zpracujeme nebo vyhodíme na kompost. Na další použití potřebujeme pouze zdravé kořeny.
- V záhonku můžete nechat mrkev, červenou řepu nebo pór, ale přikryjte je listím nebo chvojím proti přízemním mrazíkům.
Květinová okrasa
Každý druh rostliny má svá specifika a je důležité rozlišovat, jestli jde o trvalky či ne. Některé potřebují náročnější péči a jiným zima neublíží. Obecně platí, že trvalky je nejlepší nechat na zimu celé i s jejich suchými částmi, které rostlinku uchrání před mrazy. Mezi choulostivé trvalky patří kopretiny nebo chryzantémy, které potřebují na zimu ještě zakrýt větvičkami jakéhokoliv jehličnanu. Máte-li venku exotické rostliny určitě je před zimou uschovejte dovnitř.
Trávník
- Vezměte si rukavice, malý rýček a odstraňte z trávníku vše, co nechcete, aby narušovalo vaši zeleň.
- Počítejte však s tím, že například pampelišky mají pevné a hluboké kořeny, které nemusíte odstranit celé a na jaře vám opět vyrostou.
- Můžete samozřejmě použít chemické prostředky, ale dobře si přečtěte návod.
- Po zneškodnění plevelu přichází na řadu provzdušnění.
- Travní plsť, která zůstává po sekání snadno odstraní vertikutátor.
- Na malý trávník vám budou stačit i vertikutační hrábě. Po jejich zásahu bude trávník vypadat nevzhledně, ale nebojte, do jara se „zahojí“.
- Na závěr použijte tzv. podzimní trávníkové hnojivo a trávník důkladně zalijte.
- V případě teplého podzimu naposledy posekejte trávu začátkem listopadu a důkladně posypte křemičitým pískem.
- Na jaře se pak můžete těšit na trávník, který vám budou všichni sousedé závidět.
Co si pořídit za pomocníky?
Elektrický vertikutátor
Je to zahradní vertikutátor se dvěma válci na vertikutaci a provzdušnění. Nastavení hloubky před prací lze provést 4 jednoduchými kroky v závislosti na opotřebení nožů či pružin. Sběrný koš má objem 40 l a pro lepší skladování je možné sklopení rukojeti. Typ FIELDMANN FZV 2004-E je dostupný na Tipa.eu za 1 999 Kč.
Zahradní rukavice s drápy
Jsou to latexové a voděodolné rukavice pro ochranu a čistotu vašich rukou při zahradničení. Jedna z rukavic má na koncích 4 drápy, které vám usnadní práci při trhání plevu na záhonech. Drápy využijete i při hrabání a následném sázení bez použití nářadí. Dostupné jsou na Tipa.eu za 98 Kč.
Zahradní domek
Každý zahrádkář začne mít časem nedostatek prostoru na uložení nářadí, hnojiva a dalších potřebných věcí ke zkrášlování zahrady. Ideálním řešením je koupě zahradního domku. Tento typ je vyroben z kvalitního tvrdého plastového materiálu, který je lehký a zároveň odolný. Nad dveřmi se nachází ventilační mřížka, kterou oceníte především v letních měsících. Žádnému domku také nesmí chybět okénko. Můžete si ho navíc umístit kam chcete, a nejste tak při ukládání potřebné techniky nebo náčiní limitováni nedostatkem světla. Typ domku G21 PAH 357 v šedém plastu je dostupný na Tipa.eu za 13 499 Kč.
Zdroj foto: Tipa.eu
Autor: Pavla Košík Jelínková