Rodinné domy, byty, komerční prostory – toho všeho se stále rostoucí ceny nemovitostí týkají. Nejvíce to je znát na bytech. Ty vzrostly u nás za posledních pět let o více než 45 %. A nevypadá to, že by tomu bylo v nejbližší době jinak.
Nejdražší byty jsou samozřejmě ve velkých městech – metropoli a krajských městech. Tam je totiž největší pracovní nabídka a vše po ruce – od úřadů, přes obchody až po nabídku práce a mimopracovní vyžití.
Aktuální analýzy a studie realit a prodejních cen zjistily, že cena novostavby bytu o klasických proporcích 2+1, nebo 2+kk s cca 50 metry čtverečnými, se v hlavním městě dostala na skoro pět milionů korun. Starší byt v panelovém domě zde vyjde na skoro tři miliony.
Samozřejmě co kraj, to jiná situace. V okrajových a pohraničních oblastech je situace méně dramatická, ale zase tu jsou pomálu pracovní příležitosti, méně rozvinuté služby a občanská vybavenost. A tak byt stejných rozměrů jako v Praze přijde na severu Moravy na něco málo přes půl milionu, stejně tak na severu Čech.
Panel versus cihla
Nejvíce žádané jsou novostavby nebo starší cihlové domy. Starší bytové jednotky v panelovém domě jsou až na třetím místě. Rodinné domy se nyní prodávají méně než byty. Někdy vyjde rodinný dům levněji než byt ve velkoměstě.
Co za zdražováním nemovitostí potažmo bytů stojí?
- Příčinou je vysoká poptávka po bydlení obecně a nedostatek nové výstavby bytových domů. Ty navíc, když již existují, nebo se staví, jsou až o 40 % dražší než kdysi.
- Také je to dáno demografickými změnami v populaci.
- A státní politikou – zvyšováním daní, nová pravidla v obytných plochách atp.
- Svoji roli hraje i stěhováním lidí z vesnic do měst.
- Ve stavebnictví k tomu přispívají sáhodlouhé doby v povolování výstavby nových bytů a velké tanečky okolo všech povolení. Bytů je pak nedostatek.
- Navíc v posledních letech byly k mání jedny z nejnižších úrokových sazeb. Dnes jsou stále nízké (i když ne nejnižší).
- V mnoha krajích je velmi nedostatečná nabídka nájemního bydlení.
- Své udělala také politická situace u nás, když se v komunálních volbách měnily posty a nějak se zapomnělo dotáhnout některé projekty do konce, byla zde v posledních letech minimální podpora a stavebnictví jako takové stagnovalo.
Ceny realitním trhu jsou téměř na svém maximu, ale klesání se zatím nekoná.
Kdy by ceny mohly klesnout?
- V případě ekonomické krize v zemi.
- Zvýšením nezaměstnanosti.
- Při vyšší výstavbě.
- Změnami zákonů o stavebnictví.
- Širším pokrytím nájemního bydlení.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková