Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve vodíkových článcích.
Konalo se vyhlášení vítězů 4. ročníku studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům. Studenti navrhovali na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý rodinný dům, fungující po většinu roku na elektřinu z vlastních zdrojů maximálně, a který maximálně šetří vodou a všemi ostatními přírodními zdroji.
Porota 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie.
Členové poroty
- Michal Klečka, spolumajitel GWL Power/i4wifi
- Petr Pokora, obchodní́ ředitel ELPRAMO
- Ing. Jaroslav Vondřička, partner a ředitel developerské společnosti V Invest
- Ing. arch. Štěpán Mančík, UCEEB ČVUT v Praze
- Ing. arch. Daniel Brýda, vítěz soutěže Český soběstačný dům 2016
- Pavel Podruh, zakladatel platformy Český soběstačný dům
Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s koncepty bydlení, které má maximálně šetřit pitnou vodou a více než polovinu roku pokrývat svou spotřebu vlastní naakumulovanou elektřinou.
V průběhu 6 měsíců studenti přetavili tento koncept do propracovaných projektových studií. K finálovým prezentacím odborná porota přizvala 8 nejlepších projektů, které jsou nyní v kompletním znění zdarma ke stažení pro širokou veřejnost.
Vítězný návrh studenta Jiřího Petrželky zaujal detailní technickou propracovaností a nízkými náklady. Postavit lze už za 4 miliony korun. disponuje fotovoltaickými panely o výkonu 18,425 kWp spolu s bateriovým úložištěm o kapacitě 6,48 kWh a pokryje tak kompletně svou potřebu elektrické energie minimálně 265 celých dní v roce.
Pořadí finalistů soutěže Český soběstačný dům 2019
- 1 Jiří Petrželka
- 2 Nikola Puchelová
- 3 Barbora Mažgútová
- 3 Vojtěch Vejvoda
- 4 Andrea Abelová
- 4 Dominika Vykypělová, Josef Mikeš
- 5 Martin Jirásko
- 5 Katarína Burdová
- Divoká karta: René Provazník
Minulé ročníky soutěže ukázaly, že nejlepší návrhy se mohou skutečně realizovat. Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy virtuálně do šuplíku, ale mohou se dočkat také jejich realizace. V září letošního roku začne například Český soběstačný dům stavět dva ukázkové ostrovní domy, které budou zcela nezávislé na jakýchkoli sítích.
Český soběstačný dům i díky své otevřenosti ve sdílení informací už vloni získal jako první v ČR nejvyšší ocenění Evropské komise, tzv. EU Sustainable Energy Award a chystá se replikovat svůj úsporný koncept studentské soutěže do dalších zemí Evropy.
Zdroj foto: Csdum.cz
Autor: Pavla Košík Jelínková