Říká se, že je lepší raději vyhořet než se opakovaně stěhovat. Kdo to zažil, jistě bude souhlasit, že na tom kus pravdy je. Je to náročné. Stěhování je vždy náročné. Jak tedy přežít stěhování v pohodě?
Ideální řešení neexistuje, i když hodně vám celou anabázi může ulehčit stěhovací firma. Stěhování bez nervů, stresů, shonu a námahy by si přál každý, kdo tím prochází. Úplně se jim nevyhnete nikdy, ovšem pomoci vám mohou právě odborníci. Stěhovací firmy dnes jsou běžným standardem, nabízejí částečnou pomoc, nebo pomoc od A do Z. V druhém případě vám pomohou i sbalením a zabezpečením všech kousků a předmětů, v prvním odstěhují z bytu či domu do jiného vše vámi sbalené s přepravou, opětovným výnosem na místo, případně i ustavením.
Rozsah zakázky a cena
Od vašich požadavků na firmu při stěhování se pak odvíjí i cena stěhování. Vesměs mají již na svých webových stránkách tyto firmy orientační ceny, nebo hotové ceníky, ale také jsou oblíbené flexibilní kalkulačky, dle nichž si na základě zadaných parametrů spočítáte, na kolik vás celá objednávka přijde.
Často poskytují služby celorepublikově, někdy regionálně či krajově. Je proto dobré si toto zjistit jako první věc, v jakém rádiusu (oblasti) firma operuje. Také to závisí na vzdálenosti vašeho místa A (vystěhování) do místa B (nastěhování). Neváhejte vybranou firmu oslovit a sjednat si nezávaznou schůzku v místě, z něhož se stěhujete. Pracovník firmy si s vámi telefonicky či emailem sjedná den i čas, a seznámí se s vámi, vaším působištěm i bydlištěm a jeho propozicemi (velikost bytu či domu, těžké předměty, patro atp.).
Pracovník zváží jak náročnost celé operace, tak jejich možnosti a určí hrubou cenu, domluvíte si datum stěhování, čas a další podrobnosti. Ty si lze vyjasnit nejen na místě, ale i během další komunikace do doby stěhování. V současnosti máte možnost i koupě či zápůjčky bedýnek, boxů, krabic a dalšího balícího materiálu (lepicí pásky, bublinkové folie, balicí folie, výstelky). Domluvit si lze i ustavení nábytku na určité místo v cíli, a také úpravu původního příbytku (malování, likvidace starého nábytku a zařízení atp). Anebo toto vše i další věci nechat na firmě v rámci stěhování od A do Zet tedy na klíč.
Jak správně na stěhování?
A na závěr několik rad, jak na stěhování abyste ochránili jak majetek a šetřili vaši peněženku.
- Vyprázdněte skříně a vytáhněte veškeré poličky.
- Prázdné skříňky, komody a skříně zajistěte páskou nebo fixační fólii.
- Poličky, tyče, smetáky, záclonové tyče můžete páskou slepit dohromady.
- Vysoké skříně na míru je nutno rozebrat.
- Nestabilní kusy nábytku rovněž rozložte a jednotlivé části stejných velikostí můžete slepit páskou nebo obalit fólií.
- U postelí s čelem je nutno čelo demontovat čelo, oddělit postele a matrace od sebe.
- Postel s úložným prostorem by měla být prázdná, jinak při manipulaci hrozí její poškození i poškození samotného obsahu.
- Rohová sedačka se musí rozdělit na více kusů, z nichž je poskládaná. Pokud je spojena šrouby, je dobré ji rozložit.
- Ledničku je nutno rozmrazit, vyprázdnit a vytáhnout veškeré poličky. Stejně tak mrazák.
- Z mikrovlnné trouby vyjměte otočný talíř, a pak ji zajistěte páskou či folií.
- Pračku odpojte od přívodu vody a odtoku a nechte odkapat vodu.
- Křehké věci je dobré zabalit do papíru, pak do papírových krabic a jako výplň lze použít i textilie – ručníky, utěrky, povlečení, lůžkoviny nebo oblečení.
- Všechny krabice a boxy si označte tak, ať je jasné, co obsahují.
- Neplňte krabice a boxy přespříliš, mají svoji nosnost. Mohou se roztrhnout a s těžkými se hůře manipuluje.
- Do pytlů nevkládejte ostré předměty.
- Nikdy do krabic nevkládejte volně křehké věci. Ty zabalte do papíru a od malých krabic a textilií. Důkladně krabice a boxy s nimi zalepte páskou či folií.
Zdá se vám to složité? Domluvte si tedy stěhování na klíč a buďte bez starosti. Sice zaplatíte určitou sumu za samotné stěhování, ale budete v klidu, bez stresu a starostí, jak to vše stihnete a uděláte.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková