Myšlenka na větší zazelenání naší planety je v kurzu, a především přínosná jak pro samotnou přírodu, ekologii, tak i pro nás samotné. Rozvírající se nůžky mezi přírodním prostředím na venkově a ve městech mohou dopomoci zmenšit nejen zeleň mezi domy, ale i na střechách.
Zelené střechy jsou dnes již aplikované na domech i u nás. Ne však tolik, jak by bylo potřeba, stále jen okrajově. Jsou ale města, kde to vzali z gruntu a chtějí úsilí o zazelenání vzít do vlastních rukou. Nebo spíše skrze své fondy a finance. Prvním městem, které zelené střechy podpoří je Brno, které jako úplně první město v Česku nabízí lidem možnost dotací i na zazelenání střech. O finance na jejich výstavbu si mohou lidé zažádat na brněnském magistrátě.
Žádost lze podat pouze elektronicky od června 2019, čili pohodlně od stolu z domova. A žádat mohou až do konce listopadu s tím, že podmínkou je, aby šlo o novostavbu nebo dostavbu stojící budovy na území města Brna.
Proč říci zeleným střechám ano?
- Rozšířit by ale bylo potřeba takovéto iniciativy i jinam. Ono to není totiž jen o tom, získat kousek další zelené přírodní plochy, ale taková správně zazelenaná střecha prodlužuje životnost střešní izolace, a tak ještě více pomáhá chránit dům před nepříznivými klimatickými změnami.
- Mimoto má pozitivní vliv na odtok dešťové vody, protože ta se z jedné třetiny vstřebá do vegetace na střeše, z druhé třetiny se odpaří a až z té třetí odtéká okapovými rourami pryč.
- Také vliv na kvalitu ovzduší díky zelené střeše v místě není malý. Zelené střechy dokáží pročistit vzduch, a tak jej přirozenou cestou ozdravit, není od věci ani fakt, že zelená střecha odvádí vlhkost ze stavby a vnáší ji právě do ovzduší okolo.
Velkou překážkou je právě finanční náročnost pořízení a realizace přírodní zelené střechy, k čemuž by aktivity, které u nás začalo město Brno dopomohly.
Co je nutno vzít v potaz?
- Fakt, že je cesty k zelené střeše vedou dvě – jedna je jednodušší a druhá složitější. První střecha se nazývá extenzivní, druhá pak intenzivní.
- Extenzivní zelená střecha je bezúdržbová. U extenzivní sprostě osázíte střechu sukulenty typu netřesk a podobnými. Ty totiž vystačí s úplným minimem zeminy i vláhy. Postačí jim déšť. Takováto střecha si žije sama o sobě svým vlastním životem a vy dál neřešíte nic než to prvotní osázení.
- Intenzivní zelená střecha je jiný level. Ta je složitější, protože na tu se vysazují různorodé typy rostlin i keřů, nebo třeba zeleniny, či bylinek. Proto potřebuje intenzivní zelená střecha pravidelnou péči. Ovšem díky různorodosti porostu z ní máte třeba i větší užitek než se střechou extenzivní. Je zde však zapotřebí silnější vrstva zeminy (cca 35 až 80 cm), která může díky své hmotnosti ovlivnit konstrukci a statiku domu.
Proto je nutno druh zelené střechy velmi důkladně a dobře zvážit. A nemylte se, i na šikmé střeše je možno mít zeleň. V tomto případě je ale nasnadě odborná rada i pomoc při realizaci tak, aby byla zemina navrstvena vhodně vzhledem ke sklonu střechy a také dobře vybrat rostliny.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková