Zalévat zahradu pomocí dešťové vody je nejen ekologické, ale i nejlepší pro vaše rostliny. Abyste to mohli realizovat, musíte mít nějakou nádobu na zachytávání dešťové vody (a nejen) z okapu.
Tato nejpřirozenější zálivka vašich rostlin na zahradě – dešťová voda, je pro rostliny optimálně teplá, není tvrdá, a nic vás nestojí. Tedy pokud pomineme náklady na nádobu k jejímu zachytávání. Tou nádobou může být starý sud či vana, barel, nebo nově PVC sud či IBC kontejner.
Odpouštěcí ventil a zakrytí
Ty poslední dva jsou velmi praktické, i když IBC kontejner je trochu finančně náročnější než všechny ostatní zmíněné verze. Ideální je, má-li vaše nádoba odpouštěcí ventil, jímž vypustíte nejen starou a třeba zahnívajíc vodu ale i nečistoty, které se do ní dostanou z okapu. A nejoptimálnější je, máte-li ještě nádobu s krytem, nebo možností zakrytí.
I tak lze zmenšit možnost jejího znečištění, ovšem jen v případě, že zachytáváte vodu z okapu. Pokud se jedná jen o volně loženou nádobu kdekoli na zahradě, jež zachytává déšť jen z prostoru, tak tu samozřejmě zakrývat nebudete. Musíte však počítat s jejím znečištěním, což rostlinám nevadí, ale také taková nádoba přiláká ptactvo a další živočichy ke koupání a napojení se.
Pomoc pro živočichy
Pokud je vaše nádoba kluzká, vysoká a nedovolí živočichům po napojení a vykoupání se z ní dostat, je to pro ně de facto odsudek k úhynu. Proto vezměte i toto do povědomí, při řešení nádoby na dešťovou vodu v nezakryté nádobě – jak volně položené, tak u okapu. Můžete do nádoby vložit třeba větev či prkno tak, aby se zvířata dokázala ven dostat.
Nenechte ji zbytečně stát
Další důležitou součástí zálivky vaší zahrady je, aby voda v nádobě nebyla moc dlouho a takzvaně cirkulovala. Tedy abyste ji používali, zalévali a obměňovala se v nádobě. Pokud totiž voda v záchytné nádobě moc dlouho stojí bez využití, začnou se v ní množit mikroorganismy a voda se zkazí.
I z tohoto důvodu je ideální nádoba s odpustným ventilem, kterým zkaženou vodu můžete dostat z nádoby ven. Také zmíněným zakrytím nádoby na odchyt dešťové vody snížíte kazivost vody, protože ve tmě se mikroorganismy tolik nemnoží. Pomoci může u vody sbírané z okapu i zakrytí okapu nějako mřížkou, aby se se vám do nádoby spolu s vodou nedostávaly i splavené nečistoty ze střechy a okapu, které následně způsobí šíření mikroorganismů ve vodě.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková