Kamna, praskání ohně, vůně dřeva, teplo. Jsou to krásné a doslova mystické chvilky s živým ohněm. Jak ale topit efektivně, ekologicky a šetrně?
Zvyšující se ceny energií nutí k přemýšlení, jakým způsobem řešit vytápění domácnosti. Mnozí se vrací ke klasice – ke dřevu a topení v kamnech nebo krbech.
Topení kamny a krbem
V krbu a kamnech si zatopíte dvěma typy dřeva – měkkým a tvrdým. Není zcela jednoznačné, který typ je lepší. Aktuálně se doporučuje směs obojího – měkkého i tvrdého. Proč? Protože měkké dřevo dobře a rychle hoří, čímž se usnadňuje samotné rozdělávání ohně. A tvrdé dřevo zase dává ohni stabilitu a dlouhodobé teplo, jelikož dlouho hoří.
Kterým dřevem topit?
Některé druhy dřeva se moc k otopu nehodí, jiné ano. Na topení v kamnech a krbech jsou ideální dřeviny, mezi něž patří buk dub a jasan. Ale také jsou vhodné ovocné dřeviny. Zmíněné druhy hoří postupně a hodně sálají teplo okolo. Uhlíky z nich vydrží prohřívat dlouho a vylepšují tepelný komfort místnosti.
Dřeva jako jsou břízy, topoly, kaštany, vrby a akáty, sice hřejí pěkně, ale uhlíky brzy pohasínají a příliš teplo nesálají. Mnohé z těchto měkčích dřevin způsobují větší objem polétavého popílku a vystřelujících uhlíků z kamen. Jehličnany jako je borovice, smrk a další hoří velmi rychle, s velmi nízkou výhřevností a také díky prskající a odlétající pryskyřici nejsou příliš vhodné k vytápění, zanáší samotná kamna a ucpávají komín.
Jak na nákup dřeva?
Při nákupu se informujte, zdali se jedná o čerstvě řezané dřevo, nebo je již dost proschnuté k topení. To platí především o kulatině (tedy dlouhém dřevu). Mnohem schůdnější a komfortnější je pořídit si hotová stejnoměrně nařezaná polena, nebo již naštípané hotové třísky. Sice si připlatíte za nařezání a štípání, ale máte ušetřenu spoustu práce.
Alternativou jsou peletová kamna
Příjemnou alternativou klasických kamen na dřevo jsou peletová kamna (ideálně se šnekovým podavačem, který kamna průběžně zásobí). V takových kamnech netopíte přímo dřevem, ale peletami, které jsou vyrobeny z lisované dřevěné moučky. Pelety lze koupit v pytlích a jednoznačně je s nimi snazší manipulace, než se dřevem.
Cena peletových kamen je sice vyšší než klasických na dřevo, ovšem pelety vás vyjdou mnohem levněji než dřevo, takže se vám náklady brzy vrátí na provozu kamen. Mnozí argumentují tím, že je nutno kamna čistit. Ovšem to je nutné i u těch klasických. U peletových prostě pravidelně vyprazdňujete zásobník na popel. A ten lze zužitkovat dále – třeba ke hnojení zeminy na zahradě.
Shrňme si, jaké tedy jsou výhody peletových kamen
- topení dřevními peletami neznečišťuje životní prostředí
- kamna lze nastavit automaticky na zapnutí a vypnutí v daném čase, není tedy nutno zatápět jako s dřevem
- nelze s peletami přetopit interiér – teplotu hlídá termostat
- manipulace s peletami je snadná, jsou lehké a lépe skladovatelné než dřevo
- pelety dlouho hoří a dávají vysoký obsah energie
- není nutná žádná doba vysychání jako u dřeva
- jednoznačně čistější a méně prašný provoz kamen – popel 1× týdně vysypete snadno
- lze vytápět z jednoho místa celý dům
- a díky sálání, konvenci a ventilátoru se zlepšuje tepelný komfort domácnosti
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková