O oknech začínáme uvažovat v momentě, kdy nás zaskočí roční vyúčtování za vytápění, anebo neustálé závany chladu. To ukazuje, že něco není v pořádku. Co s tím?
Jednoznačně okna vyměnit. Ale pozor! Každé výměně (čehokoliv) by měl předcházet důkladný průzkum trhu s důsledným výběrem. Určitě se nechytejte žádných velkých slev, které jsou se zimním obdobím spojeny. Zůstaňte ostražití a vybírejte pečlivě.
Ony se ty výhodné nabídky na vás hrnou ze všech stran. Ani segment plastových oken nezůstává ušetřen. A jelikož jde o docela finančně vysokou investici, neměly by pro vás být slevy prvotní ani rozhodující. Jedná se přece o váš komfort bydlení a tam jistě stojí za to si připlatit.
A protože na našem trhu najdete mnoho výrobců i prodejců plastových oken, dbejte na to, aby tato investice pro vás nebyla noční můrou. Jak tedy poznat kvalitní okna a orientovat se v široké nabídce?
Základní parametry, kterých byste si u plastových oken měli v každém případě všímat jsou výztuha, třída profilu, těsnění, kování, výrobce a správný způsob montáže.
Výztuha
Aby plastová okna dlouho a spolehlivě fungovala a zároveň těsnila, nesmí se kroutit. Z tohoto důvodu je nutné, aby měla plastová okna kvalitní výztuhu. Jinak vlivem slunečního záření, velkým formátem oken a tmavými rámy v kontextu se sluncem a zahříváním, dochází k ohybu a kroucení oken. Kvalitní výztuha zajistí oknům tvarovou stabilitu a ty vydrží sloužit desítky let.
Třída profilu
Základ plastového okna tvoří plastový profil. Dle kvality se dělí na několik tříd. K nejvyšší patří třída A, což je třída s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách. Upřednostňujte okna v této třídě. Proč? Protože silnější plastové stěny profilu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna mají i větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost proti vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům.
Těsnění
Pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci je těsnění oken naprosto zásadní. U plastových oken může být těsnění jako součást profilu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu, tedy i v rozích, a tudíž mnohem lépe těsní.
Kování
Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobou, snadnou i bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání oken, stejně jako při jejich vyklápění nebo posouvání. Kování však má vliv i na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení. Kvalitní kování je to s vyšším počtem uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna.
Čím více jich je, tím snadněji půjdou okna seřídit, tzn. nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují vypáčení. Při výběru u dodavatele proto chtějte vidět standardně dodávané okno a nechte si ukázat umístění a typ uzamykacích bodů.
Výrobce
Nejčastější nedorozumění vzniká mezi dodavatelem a výrobcem okna. Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, požádejte ho o informaci o skutečném výrobci a nechte si ji také spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis.
Montáž
Můžete si vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelně izolační vlastnosti. Měla by být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna odborně namontovat vyškolenými osobami,získáte tím většinou i prodlouženou záruku od dodavatele.
Pokud váháte, obraťte se na odborníky z oboru. Mezi jedny takové u nás patří bezesporu firma Vekra, a my za podnětné informace děkujeme panu Romanu Kubálkovi, obchodnímu řediteli společnosti Vekra.
Zdroj foto: Pixabay.com