I letošní rok se nese v rámci dotací na kotle a další možnosti úspor. V lednu 2019 byla vyhlášena již v pořadí třetí vlna kotlíkových dotací a v běhu jsou nadále i Dešťovka a Nová zelená úsporám.
Kotlíkové dotace
V lednu byla Ministerstvem životního prostředí vyhlášena třetí vlna kotlíkových dotací. Na dotace má MŠP připraveno celkem 3,125 miliardy korun z fondů Evropské unie. Plán MŽP je velkorysý – chtěli by vyměnit v letošním roce až na tři desítky tisíc starých a nevyhovujících kotlů.
Jaké kotle lze dotovat?
Dotace lze čerpat
- na tepelná čerpadla
- na plynové kondenzační kotle
- na kotle na biomasu (s ručním i automatickým přikládáním)
Na jaké kotle se již letos dotace nevztahují?
Třetí vlna kotlíkové dotace vyhlášená v lednu 2019 se nevztahuje na kombinované kotle v nichž lze spalovat i uhlí.
Jakou částku lze v dotaci získat?
K nákupu nového kotle lze získat velmi zajímavou finanční sumu, která činí až 127 000 Kč. V některých krajích lze dotaci čerpat i v rámci programu bezúročných půjček Státním fondem životního prostředí (SFŽP), aby na ni dosáhli i sociálně slabší vrstvy obyvatel (zatím se týká jen Moravskoslezského kraje, kde běží pilotní program SFŽP).
Z těchto prostředků SFŽP si lze půjčit finance na dorovnání částky na kotel, který nepokryje požadovaná dotace. Pilotní program, jež započal v MS kraji, by v případě úspěchu mohl být rozšířen i na další kraje – uvažuje se o Karlovarském a Ústeckém kraji.
Program Dešťovka
I ten letos pokračuje, přičemž stejně jako loni je určen pro všechny občany Česka, tedy nejen pro majitele celoročně obyvatelných nemovitostí, ale i pro ty, kteří trvale žijí v rekreačních objektech, nebo mají nějakou obytnou část v rámci areálu zemědělských usedlostí. V programu Dešťovka lze zažádat o příspěvek na zachytávání srážkové vody a její využití v domácnosti. To se odlišuje částkou dotace v případech od jednoduchého zalévání zahrady až po další využití v domácnosti (zachytávání vody, rozvody v domě k praní a splachování toalet).
Jakou částku lze v dešťovce získat?
Na zalévání zahrady lze lidé 55 000 Kč Na zachytávání vody a rozvody po domě až 105 000 Kč
Kdo může finance čerpat?
Finanční prostředky z programu dešťovka jsou určeny všem výše zmíněným (majitelé celoročně obyvatelných RD, rekreačních objektů a zemědělských usedlostí) spolu s těmi, kteří si chtějí rekonstruovat nádrž na dešťovou vodu (jímku, septik).
Letos jednodušeji
Pro snazší přístupnost všem, je letos v program Dešťovka možno podat žádost s dokumenty jen elektronicky, a to skrz informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.
Nová zelená
Letošním rokem stále pokračuje i program Nová zelená úsporám.
V programu lze získat a čerpat dotace
- na úsporné rekonstrukce domů, jež si majitel realizuje svépomocí (zateplení výměna oken a dveří)
- na fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem
- na venkovní techniku stínění
- na stavbu nízkoenergetického domu
- na výměnu starých kamen v nemovitosti bez nutnosti zateplení
Kolik lze v Nová zelená čerpat?
na zateplení, výměnu oken a dveří činí až 50 procent nákladů této rekonstrukce. na fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem až 150 000 Kč na zateplení, výměnu oken a dveří může uhradit až 50 procent nákladů. Spolu se zateplením program podporuje i instalaci venkovní techniky stínění (před okenní žaluzie, rolety, slunolamy). Pak dotace činí až 1 000 Kč na metr čtvereční plochy okna.
Další možnosti
Zateplení domů lze skombinovat instalací malé sluneční elektrárny, instalací solárního systému pro ohřev vody a vytápění, či pořízení nového vytápění. elektrárny využívat teplo z odpadní vody nebo si pořídit nový zdroj vytápění. V případě, že majitel nemovitosti nevyužívá kotel, ale jen kamna či krby k vytápění, může získat až 80 000 Kč na výměnu kamen či krbu v rámci Nová zelená úsporám bez toho, aby zateplovali dům. Pouze ale kamna a krby, kde se nespaluje také uhlí. To letošní rok v dotacích nepodporuje.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková