Letošní zima si dává dost na čas. Ale přesto byste měli již myslet na fakt, že se zazimováním vaší zahrady souvisí i sudy na dešťovou vodu. Jak na to?
Pokud máte na své zahradě sudy, do nichž chytáte dešťovou vodu na zalévání zeleně, nezapomeňte i je zakomponovat do zimní péče o zahradu. Proč? Protože takový silný mráz by vaše sudy bez ohledu na materiál mohl poničit.
A tak se nemylte, když si myslíte, že jste v klidu, jestliže máte sudy dřevěné nebo kovové a ne plastové. Plastové jsou sice nejvíce náchylné k poškození mrazem, ale ani kovové nebo dřevěné nejsou v bezpečí před mrazem. A tak, než byste museli každý rok pořizovat sudy nové, zazimujte ty stávající správně.
Sudy na vodu jsou velmi oblíbené a jejich variabilita objemů, tvarů, materiálů i technických parametrů je široká. Sudy se liší dle druhu materiálu (kovový, dřevěný, plastový, polyetylenový) a podle provedení ( s výpustí, bez výpustného ventilu).
Plastový sud
Klasický plast je nejvíce ohroženým materiálem. Sudy z plastu na zimu vždy vypusťte, a uschovejte tam, kde nebude v zimě mrazík. I prázdný plastový sud může být zimou a mrazem poškozen a jeho využití pro vás tak značně zkráceno.
Při manipulaci dejte pozor při převracení sudu a jeho odnášení do tepla. Plast je docela křehký materiál a mohl by být díky vystavení povětrnostním podmínkám a slunci v během roku již méně odolný a popraskat. Když už si pořizujete plastový sud, vybírejte ten s výpustný ventilem. Je praktičtější na manipulaci, nemusíte s těžkým sudem příliš hýbat a počkáte si, až se voda z něj úplně vyprázdní.
A když už máte plastový sud bez ventilu k vypouštění, ideálnější než sud naplněný vodou převracet, je vyprázdnit jej kbelíkem. Je to sice pracnější, ale za těžkosti či poškození při pohybu s plastovým sudem to určitě stojí.
Kovový sud
Ten je sice odolnější než plastový, ovšem je dobré mít kov, který vám moc nerezne anebo má ochrannou vrstvu proti rzi. U kovových sudů jsou tedy nasnadě např. aplikace vnitřních laků nebo plastových vložek pro uložení agresivních látek, jež napadají napadajících kov. I tak ale často stačí malá oděrka či šrám a je zaděláno na rozvoj rzi.
S kovovým sudem se také mnohem hůře manipuluje nežli s plastovým. Je přeci jenom o něco těžší. Sud z pozinkovaného ocelového plechu ani tak ne, jako ocelový. A tak i zde je dobré pohlídat si vše při pohybu s ním a pokud lze, tak i tento sud si pořídit s výpustí. Jen tak zabráníte spadnutí, poškrábání při čištění a vyprazdňování.
Dřevěný sud
Dřevo je dobrý materiál, ovšem i dřevo potřebuje ošetření. Ideální je dřevo s impregnací proti vlhkosti a ošetřené oleji. Ale na druhou stranu musí být tento materiál opracován tak, aby nebyla voda chemickým ošetřením kontaminována. Některé dřeviny jako buk a dub časem zatvrdnou a pórovitost se mění v ucelenou kompaktní masu. Ovšem takové dřevo má hodně vysokou hmotnost a nelze s ním dobře manipulovat. Dnes se již tento materiál na sudy na dešťovou vodu moc nevyužívá. Dělají se spíše imitace dřeva, jež jsou věrohodné, a přesto je to plast.
Novodobý materiál
V současnosti se za nejlépe udržovatelný materiál pro sudy na dešťovou vodu považuje vysokohustotní polyetylen (HDPE). Ten kvalitně odolává povětrnostním podmínkám. Sud z HDPE můžete nechat i přes zimu venku na zahradě. Ale i takový sud doporučujeme vyprázdnit.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková