Dnes a denně jste konfrontování se znečištěním životního prostředí, smogem a nezdravým životním stylem. U všeho je nutno dodržovat určitá pravidla, aby vás to příliš nepoškozovalo. V domácnosti to platí dvojnásob.
Je to váš životní prostor, kde trávíte chvilky s blízkými, odpočíváte a scházíte se s širší rodinou a přáteli. A jistě každý chce svůj domov mít co nejlepší. Základem pohodového bydlení je především zdravé životní prostředí.
O zvlhčování potažmo zvlhčovačích a čištění vzduchu čističkami jsme již psali. Ale nemůžeme opomenout ještě jeden negativní faktor – umělé světlo, respektive záření světel u vás doma a také přístrojů jako je mobilní telefon, tablet a počítač s notebookem. Umělé osvětlení může v noci mít negativní vliv na vaše zdraví. Ale nezoufejte – řešení tu jsou. Můžete se před tímto vlivem chránit. Stačí udělat určitá režimová opatření.
Dodržujte několik zdravých zásad
- Volte uvážlivě světelné zdroje – žárovky a zářivky ve stropním osvětlení, lampách či bodovém osvětlení. Poraďte se v obchodě s personálem, jaké žárovky a zářivky jsou vhodné do technických prostorů, jaké do pracovny a pracovního koutu, které se hodí d kuchyně, společenských prostor a které do ložnice a dětského pokoje.
- Typ osvětlení a jeho zdroje mají svojí barvou světla, a ne každé je vhodné k určité činnosti a odpočinku. Stručně a velmi zkráceně lze říci, že na práci je vhodné spíše studené bílé a k odpočinku spíše žluté světlo.
- Vymezte si místo na spaní jako prostor bez různých světýlek. Ať už se jedná o pohotovostní světla televize, monitoru počítače, nebo notebooku, mobilu a tabletu, či dalších různých přístrojů.
- Usínat máte ve tmě. Je to důležité pro kvalitu spánku jako takového. Mějte proto kvalitní stínění oken, aby vám do místnosti nedopadalo pouliční osvětlení a světla projíždějících aut. Světelný smog z ulice také ovlivňuje vaše domácí prostředí.
- Ložnice či místo spánku by měly být také bez rušivého červeného, modrého či jinak zbarveného blikání. A modré, které vyzařují mobily, tablety, notebooky a počítače patří mezi nejméně zdravé.
- Použitím těchto technologií těsně před spaním si ničíte kvalitní spánek a narušujete biorytmus usínání i spánku.
- Jestliže si to nedopustíte, a přesto rádi v noci surfujete na mobilu, tabletu či notebooku v posteli, stáhněte si do nich aplikaci, která v nočních hodinách efektivně mírní zmíněnou modrou složku světla.
- Modrá složka totiž organismus spíše více povzbudí, než uvolní. A proto není vhodné činností s modrým světlem těsně před spaním realizovat. Ideální je se tomu před usnutím vyhnout.
- Modré světlo naopak využijte ráno, kdy vás dokonale probudí k činnosti a aktivitě.
Přílišné svícení ve večerních a nočních hodinách vám spolehlivě může narušit biorytmus nejen spánku, ale i vašeho celého těla. Tma podporuje tvorbu melatoninu, díky němuž se během spánku ve tmě spouští regenerace organismu a jeho uvolnění. Nemálo podstatná je i obranyschopnost organismu, které je nekvalitním spánkem narušena a snáze tak podlehnete nachlazení či jiným chorobám.
Zdroj foto: Pixabay.com