Léto končí, nastupuje podzim a s ním se pomalu blíží topná sezóna. Mimo řešení vytápění je důležitým aspektem každé domácnosti i vlhkost vzduchu v interiéru tak, aby nebyl přetopený a příliš suchý. Ideálním řešením je zvlhčovač.
Zvlhčovač vzduchu je přístroj, který navyšuje efektivně vlhkost vzduchu v interiéru. Je vhodným adeptem k doplnění místností vždy v topné sezóně. Díky němu je vzduch správně vlhčen, a tak zamezeno problémům se zdravím, především týkajícího se dýchání a sliznic v dýchacím ústrojí.
Zvlhčovač jako kvalitní pomocník domácnosti odbourává četné respirační choroby, infekce, dýchací potíže spojené s vysycháním sliznic jako je kašel, astma, zánět průdušek nebo rýma (i při rýmě alergické). To vše může zvlhčovat v pozitivním slova smyslu ovlivnit.
Není zvlhčovač jako zvlhčovač
Zvlhčovače jsou na trhu k mání hned v několika typech:
- ultrazvukový zvlhčovač
- parní zvlhčovač
- diskový zvlhčovač
- zvlhčovače s filtračními kazetami
- zvlhčovač s difuzérem
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Ultrazvukový přístroj
Ultrazvukový zvlhčovač funguje na bázi oscilační technologie, když rozkládá vodu na mlhu. Ta pak je vháněna do interiéru a jeho ovzduší ventilátorem. Má malou spotřebu energie (oproti jiným zvlhčovačům např. parnímu), ale zase vyšší nežli třeba difuzní a s filtračními kazetami.
Parní zvlhčovač
Jeho podstata tkví na principu vytváření páry z vody a odpařování tepla ven, přičemž ohřívá vodu na vysokou teplotu. Tím je dáno, že má přístroj vyšší spotřebu energie. Naopak deviza tohoto typu zvlhčovače je v ničení bakterií usazovaných na filtru díky páře o vysoké teplotě a jsou tak parní zvlhčovače dobrou volbou pro alergiky a astmatiky
Diskový zvlhčovač
Spolu se zvlhčovači s filtračními kazetami, fungují na bázi přirozeného odpařování vody díky ventilátoru. Filtry a kazety je nutno častěji měnit díky bateriím a nečistotám, jež se na ně usazují. Diskové zvlhčovače navíc často fungují i jako čistička vzduchu, ovšem v omezené míře. Nenahradí úplně klasickou čističku, ale mohou přispět k lepšímu ovzduší nejen díky vlhkosti, ale i čištěním vzduchu od pylů, prachu atp. Tyto dva typy jsou energeticky méně náročné a nevychází z nich pára.
Zvlhčovače vzduchu s difuzérem
Jsou vyrobeny k flexibilnímu využití aromaterapie a zvlhčovače vzduchu dohromady, často jsou doplněny o relaxační působení barevného světla. Tento typ zvlhčovače kombinuje vodní mlhu a vůni esenciálních olejíčků. Je to velice příjemná záležitost, a přístroj je řešen tak, aby se v případě nedostatku vody sám vypnul.
Zásady používání zvlhčovačů
Je důležité správně se zvlhčovačem zacházet, abyste z něj měli maximální užitek v interiéru. Proto dodržujte následující body.
- Umístěte přístroj na zem, nebo menší nižší stoličku.
- Vlhkost ovzduší by neměla přesáhnout 50 %
- Vlhkost lze ohlídat, anebo nastavit na přístroji (když disponuje touto funkcí)
- Místnost, kterou zvlhčujete zavřete, aby byl a práce zvlhčovače co nejefektivnější.
- Máte-li jeden přístroj, lze po navlhčení jedné místnosti využít v další a postupně tak navýšit vlhkost v celém interiéru.
Zvlhčování ovzduší v domácnosti ulevíte v topné sezóně alergikům, astmatiků i zmíníte šíření dalších infekcí.
- Zdroj foto: Heuréka.cz
- Úvodní foto: zvlhčovač Eta Airco za cenu od 1490 Kč
Autor: Pavla Košík Jelínková