Hledáte podlahu, která bude vypadat dobře, kvalitně a jako hodně luxusní materiál? Vinylová je to pravé. Je to podlaha, která umí imitovat mnohý povrch. Může mít podobu kamenné, dřevěné, ale i textilní podlahy, nebo dlažby.
Vinylová podlaha je podlaha z polyvinylchloridu (PVC), což je směs etylenu, chloru a změkčovadel. Má formu celoplošnou, ale především na manipulaci a pokládku příjemnou formu PVC dílů, jež se kladou vedle a spojují se, nebo lepí.
Homogenní a heterogenní vinyly
Celoplošná forma se nazývá také homogenní, jelikož je k mání v celých rolích. Forma dílová je nazývána heterogenní, tedy díly, které se k sobě kladou. A právě především v dílech alias heterogenních vinylových podlahách je nabídka pestrá tak, že lze imitovat mnohý materiál. Tyto imitace mají konkrétní podobu – mramor, dub, břidlice atp. Vyznačují se kvalitní 3D tiskovou technologií zpracování, která danému designu dodává autentičnost a luxus.
Jaké tedy známe vinyl podlahy?
Z toho vycházejí pak druhy vinylových podlah, odvíjející se dle jejich způsobu pokládky, designu alias dekoru, dle povrchu (hladký, pórový, kartáčovaný) a velikosti dílů (celoplošné, dělené menší i větší díly).
- Vinylová podlaha pro celoplošné lepení
- Vinyl podlahy s click systémem
- Vinylové podlahy na HDF desce – tzv. plovoučky
- Vinyl podlaha lepená
- Vinylová podlaha s kartáčovanou strukturou
- Pórovaná vinyl podlaha
- Vinyl podlaha s minerální strukturou
Klady vinylové podlahy
- Pestrá palety barev designů, textur a stylů
- Možnost napodobení luxusních a drahých povrchů
- Moderní technologické zpracování s 3D efektem
- Výběr v několika strukturách povrchů
- Velmi jednoduchá údržba a čištění
- Nízké náklady na pořízení podlahy
- Vysoká odolnost vinylu proti mechanickému poškození, skvrnám
- Příjemná na omak a pro nohu i tlapky čtyřnohých mazlíčků
- Maximálně odolná podlaha na vlhkost
- Neklouzavý a tím bezpečný povrch vinylu
- Nehořlavost vinylu jako materiálu
Mínusy vinylových podlah
Jako každý materiál i vinyl má své mínusy.
- především vinylová podlaha déle schne
- nesnáší příliš chladno (povrch vinylové podlahy by neměl mít méně než 18 – 20°C).
- nehodí se tudíž na povrchy s podlahovým topením
- teplota podkladu pod vinylem méně než 15°C způsobuje na vinylu spáry
- nesvědčí jí ani časté teplotní změny, přičemž vinyl se pne (místa u oken či balkonu je dobré překrýt nevlněnou předložkou či koberečkem, ideálně proutí, bambus, sisal, atp).
Díky vlivu teploty na pnutí vinylu není příliš rozměrově stálý, je dobré pod něj rozlít nivelační hmotu a pak jej teprve spojovat či nalepit. Lepení se považuje za ideální verzi proti tvorbě vypouklin z tepla nebo pnutí a tvorbě spár při chladu.
Ale obecně vzato při dobré péči a zohlednění výše uvedených faktů, to není tak horké, jak se zdá a vinylové podlahy dnes zažívají velkou oblibu pro svoji odolnost a variabilitu. Jejich plusů je totiž mnohem více, než mínusů. Vinyl patří k moderní a dostupné verzi podlahovin, které vám dobře poslouží dlouhé roky, navíc vypadají v mnohém dekoru velmi luxusně a komfortně.
Zdroj foto: Pixabay.com