Pokud máte rodinný dům, či rekreační objekt v lokalitě, kde není kanalizace, potřebujete jímku, septik nebo čistírnu odpadních vod. Víte, co si vybrat?
Pokračujeme v našem článku o čističce, septiku a jímce. Dnes přichází na řadu třetí a nejmodernější verze možnosti řešení odpadních vod, a to domácí čistírna odpadních vod.
Čistírna odpadních vod
Domácí čistírna odpadních vod patří k nejdokonalejším a moderním možnostem likvidace odpadních vod v domácnostech rodinných domů. U rekreačních objektů se nepředpokládá, že by se řešily odpadní vody takto.
Je to totiž dost nákladná záležitost. Ovšem v dlouhodobé perspektivě se náklady vrátí. Při provozu se počítají ještě energie (elektřina) a odběry vzorků za poplatek. K domácí čistírně odpadních vod je třeba vyřídit stavební povolení u odboru životního prostředí, protože čistička je vodní dílo, a k tomu povolení k vypouštění odpadních vod na vodoprávním úřadě.
V ojedinělých případech (při vypouštění do podzemních vod) navíc musíte mít hydrogeologické vyjádření o neznehodnocení podzemních vod. Kladem domácí čistírny odpadních vod je její vysoká účinnost čištění, bez jakéhokoli dočišťování odpadních vod. A k nevýhodám patří spotřeba elektřiny a pravidelný dozor a obsluha.
Resumé
Správná odpověď na to, která z variant likvidace odpadních vod je ideální a nejlepší vlastně neexistuje. Roli zde hrají mnohé faktory, především lokalita, využití, obydlenost nemovitosti, rozloha zastavěné plochy i možnosti okolí domu, a též náklady na pořízení i provoz některé verze.
Zdroj foto: Pixabay.com