Vždy jste si mysleli, že problém s vlhkostí se vás netýká? Že se týká jen starších domů a ne novostaveb? Pak jste na omylu! Nadměrná vlhkost může vzniknout i v nových rodinných domcích či bytech. Co dělat pro to, aby se tak nestalo? A jak to řešit, když se nadměrná vlhkost v bytě objeví?
Ne každý si uvědomuje, že po nastěhování do nově postaveného domu, je nutné mu věnovat dostatečnou péči. Je důležité si uvědomit, že během výstavby se v něm skrylo několik tisíc litrů vody, která se z něj musí zase vypařit.
Zkontrolujte v domě vlhkost
Víte, jaká je vlhkost v interiéru? Pokud ne, doporučujeme ji změřit. S tím pomůže tzv. vlhkoměr, který se běžně prodává společně s pokojovými teploměry. Vlhkoměr ukazuje údaje v procentech, přičemž ideální vlhkost by se měla pohybovat kolem 45 až 60 %.
U vyšších hodnot se pak může dařit škodlivým plísním. Dobře ale není, i když se vlhkost pohybuje pod 45 %. Vzduch je pak příliš suchý, což rovněž není vhodné pro žití.
Kromě vlhkosti vzduchu je důležitá samozřejmě i vlhkost zdí, stavebních materiálů nebo dřeva. Přístroje k tomuto měření nejsou pro běžné lidi dostupné. Mají je ale odborníci, kteří vám vše potřebné změří.
Prevence proti nadměrné vlhkosti
První sezonu v novostavbě je důležité více topit. Sice protopíte více než kdy jindy, ale je to pro dobro domu. Jak už bylo řečeno, po jeho postavení obsahuje dům obrovské množství vody, která se musí odpařit a vytápění je k tomu ideální.
V zimním období doporučujeme nastavit topný režim tak, aby ve všech místnostech byla zhruba stejná teplota. Pokud toto nedodržíte, bude v domě docházet k cirkulaci vlhkého vzduchu a tedy k jeho srážení. To pak může vést postupně k vlhnutí zdí, vzniku plísní nebo dokonce k prasklinám na zdech.
Větrejte
Po nastěhování do rodinného domu je nezbytné také pravidelně větrat. V zimě krátce, ale intenzivně, neboť chladný suchý vzduch ještě více urychluje vysychání domu, a v létě klidně po celý den. S vyhnáním vlhkosti z interiéru pomůže průvan. Pokud si nemůžete dovolit větrat po celý den, nechte vzduch proudit alespoň skrze mikroventilaci.
Zajímavým řešením je i metoda tepelných šoků – prostor v novostavbě se uzavře, vytopí se na vysokou teplotu a poté se rychle provětrá. To se opakuje vždy po 5–6 dnech.
Používejte odvětrávání
Máte-li v novostavbě místnosti bez oken (většinou to bývá koupelna, kuchyně, sklep), mělo bych v nich být vyřešené dostatečné odvětrávání, které místnost zbaví vzniklé vlhkosti (např. po sprchování).
Dohlídněte na ohrožená místa
Důležité je hlídat všechna ohrožená místa, kde by se mohla plíseň vytvořit – rohy, stěny za nábytkem nebo u podlahy, místa kolem oken/dveří na balkon, pod tapetami, ve spárách obkladů a dlažby atd. Mezi nábytkem a zdivem nechávejte dostatečný prostor (min. 5 cm).
Na co si ještě dát pozor?
Neopomeňte ani vnější omítku. Její funkcí je ochrana zdiva před působením vnějších vlivů, takže je často velmi namáhána. Je tedy důležité ji před zimním obdobím a na jaře vždy prohlédnout a opravit případné praskliny či oděrky.
Pořiďte pomocníky k vysoušení
Když už se vlhkost a plísně objeví, pomozte si speciálními chemickými nebo ekologickými přípravky. Další možností jsou pohlcovače vlhkosti. Někdy ale prostě nepomůže výše zmíněné a ani to, že vše děláte správně.
V tom případě vyzkoušejte ještě vysoušeče vzduchu, které navrací do prostoru vzduch zbavený vlhkosti. Pokud si jej nechcete kupovat, pak je tady půjčovna vysoušečů, kde vám rovnou s vaším problémem poradí.