Kdo by nechtěl mít své vlastní bydlení? Asi každý. Ale jak zajistit, byste se nenapálili a nekoupili vadnou nemovitost? Kupujte ji s inspektorem nemovitostí, a máte jistotu, že nenaletíte.
Inspekce nemovitostí je známa ve světě již dlouho, ale k nám zavítala až před pěti lety. Je to docela praktická služba, která vám může ve finále ušetřit značnou finanční částku.
Oč jde konkrétně?
Inspekce nemovitostí je služba, kterou nabízejí subjekty k revizi nemovitosti a určení jejího celkového stavu, především po technické stránce. Inspektoři nemovitostí revidují globálně stavbu a zjišťují její aktuální stav a závady. Ty mohou nakonec hodně ovlivnit cenu nemovitosti v rámci prodeje a koupě.
Dnes existuje nesčetně firem, které tyto služby nabízejí. Jsou to často realitní společnosti, které k makléřům přiřadily i tyto specialisty a nabízejí inspekci nemovitostí jako svoji další službu a mnohdy i přidanou hodnotu k prodeji či koupi nemovitosti. Ovšem jsou i subjekty, které se specializují jen a pouze na tyto služby. Čili možností je mnoho a vybere si každý kdo takového inspektora nemovitostí hledá.
Asociace inspektorů nemovitostí
A také existuje asociace inspektorů nemovitostí (AIN). Je to sdružení pro podporu kvality trhu na poli inspekcí nemovitostí, v němž jsou členy odborníci specializující se na inspekci nemovitosti jako svoji činnost.
Díky asociaci inspektorů nemovitostí (AIN) máte zajištěno, že se obracíte opravdu na odborníka nejen v jeho profesi, ale i co do etické stránky věci, vše dle platné metodiky k této činnosti.
A proč si inspektora nemovitostí ke koupi bytu či domu pozvat?
Všechna technická zařízení v bytě nebo rodinném domě by měla v pravidelných intervalech procházet revizí. A často se tak neděje. A inspektor nemovitostí může pochybení a nedobrý stav těchto zařízení plně odhalit, protože je oproti laikovi k tomu odborně veden. Každou inspekci totiž provádí certifikovaný inspektor se vzděláním v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb.
Co je cílem inspekce nemovitosti?
- Inspekce nemovitostí může napomoci jak kupujícímu, tak i prodávajícímu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Tento krok může ušetří peníze i patálie s neplánovanými opravami.
- A od věci není ani přizvání inspektora nemovitosti při převzetí novostavby domu či bytu od developera, nebo jiné realizační firmy. Budoucí majitel tak eliminuje riziko výskytu viditelných i skrytých vad a zpětné reklamace závad.
Od inspektora nemovitostí si lze nechat zrevidovat celou nemovitost inspekcí nemovitosti, nebo dílčí inspekcí, ale také jen prověření projektu. Více o jednotlivých typech inspekce čtěte na stránkách Asociace inspektorů nemovitostí.
Zdroj foto: Ain.cz