Po mnoho let je u nás obecně vžité přesvědčení, že vlastní bydlení je z celé řady důvodů lepší a výhodnější než nájemní bydlení. Platí to však stále? Vývoj trhu nemovitostí za poslední rok ukazuje, že to už nemusí být tak jednoznačné. Pořizovací ceny bytů i úrokové sazby hypoték neustále rostou a tím se snižuje i počet lidí, pro které je vlastní bydlení dostupné. Nejvíce to platí ve velkých městech. Mnoho lidí tedy přemýšlí, zda není lepší zvolit nájemní bydlení. Stagnující či mírně klesající nájmy v posledních měsících tyto úvahy ještě přiživují.
„*Dlouhodobě sledujeme trendy na realitním trhu naší části Evropy. V západní Evropě je podíl nájemního bydlení mnohem větší než v současné době v České republice. S ohledem na dlouhodobý výrazný nárůst ceny vlastního bydlení, a to zejména ve velkých městech, tak očekáváme zvýšenou poptávku po kvalitním nájemním bydlení i u nás. S ohledem na tuto skutečnost jsme se proto rozhodli investovat právě do nových projektů tohoto typu,*“ komentuje tento trend finanční ředitel developerské firmy RC Europe Martin Grünwald.
Hypotéka nebo nájem?
Při rozhodování mezi vlastním a nájemním bydlení hrají u většiny lidí zásadní roli 4 faktory: vstupní náklady, následné průběžné náklady, flexibilita a v neposlední řadě také touha bydlet „ve vlastním“. Všechny tyto čtyři faktory se však s dobou mění.
Vstupní náklady
Vstupní náklady na pořízení vlastního bydlení rostou, a to nejen díky růstu cen nemovitostí, ale také zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.
„*Poslední kroky ČNB týkající se regulace hypoték výrazně omezí dostupnost zejména větších hypoték pro všechny příjmové skupiny. Tito lidé tak budou hledat kvalitní nájemní bydlení, a tak budou generovat rostoucí poptávku po středně a dlouhodobém pronájmu bytů,*“ říká Martin Grünwald.
Průběžné náklady
Rostoucí úrokové sazby zdražují hypotéky a rostou i ceny nemovitostí. Naopak nájmy rostou pomaleji, v posledních měsících dokonce mírně klesají. Pořízení vlastního bydlení tak s sebou nese oproti nájemnímu bydlení vyšší průběžné náklady, a to i při závazku na 25 let. Časy, kdy splácet vlastní bydlení vyšlo levněji než platit nájem, jsou pravděpodobně pryč. Průměrný nájem za pražský byt o rozloze 60 m2 se v únoru pohyboval lehce nad 20 tisíci korun. Průměrná splátka hypotéky na 25 let by u stejného bytu byla o víc jak 1 000 korun dražší.
Flexibilita
Zvláště u mladší generace nabývá v posledních letech v otázce bydlení na významu flexibilita zvoleného řešení. Nechtějí se trvale vázat k jednomu místu, chtějí mít svobodu. Závazek na 20 a více let je pro ně často těžko představitelný. Souvisí to i se změnami chování mladé generace na pracovním trhu.
„*Dá se očekávat, že i nadále se v ČR bude rozvíjet mobilita pracovní síly. Tito zaměstnanci pak samozřejmě budou preferovat kvalitní nájemní bydlení před vlastnickým bydlením,*“ vysvětluje Martin Grünwald z RC Europe.
Touha Bydlet „ve vlastním“
Těžko měřitelným faktorem je zažitá touha mnoha lidí vlastnit nemovitost, ve kterém bydlí. I tato potřeba je však u mladší generace méně patrná než dříve. Svoboda a flexibilita nájemního bydlení jsou pro nastupující generaci důležitější životní hodnotou. Díky tomu, že mladí lidé více cestují, přejímají v daleko větší míře i přístup k bydlení běžný v západních zemích. Tam je podíl nájemního bydlení daleko vyšší než v ČR, a i jeho vnímání není oproti vlastnímu bydlení tak rozdílné.
O společnosti RC Europe
RC Europe je developerská firma působící nejen v České republice, ale také v Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku. Společnost je již na trhu od roku 2005. Specializuje se na development, správu a poradenství v oblasti komerčních, administrativních a bytových nemovitostí. Mezi významné partnery skupiny RC Europe patří například Tesco, Penny Market, Lidl, ČEZ, Masarykova Univerzita, Deichmann, Sportisimo apod. Více informací na www.rceurope.cz.