Dnešní stavitelství vyžaduje nejen um, ale i soudobé technologie a postupy. Jedním z cílů je, rozšířit povědomí a pozitiva pasívních domů tak, aby se začaly více stavět, a tak i v Česku vybudovat co nejvíce pasivních domů. Je nutno sdílet poznatky, informace a zkušenosti a využít při výstavbě a realizaci všeho, co již našel, vyvinul či objevil někdo další.
Jednou z cest je pořádání setkání, kulatých stolů a konferencí. Letošní v pořadí již 13 ročník Mezinárodní konference centra pasívního domu byl pořádán poprvé v Česku, konkrétně v Praze a proběhl v rámci veletrhu FOR PASIV 2018.
Program konference byl rozdělen do tří samostatných přednáškových okruhů, první byl zaměřen na inovace ideové, v druhém řečníci představili inovativní materiály a prvky a třetí okruh byl věnován inovacím v technologiích. Velký prostor byl věnován také diskusi, která byla součástí každého okruhu přednášek.
Byla probrána mimo jiné tato témata
- chytré komunitní lokální sdílení energie
- nové možnosti ve stavebnictví díky nanomateriálům
- systém prefabrikovaných dílců pro rekonstrukce bytových domů
- nutnost rozvoje infrastruktury energetiky v krajích
- způsob výstavby pasivních domů v době klimatických změn
Konference se zúčastnilo na tři stovky hostů a celkem 20 významných zahraničních a domácích řečník. Ti všichni se zamýšleli a rozebírali nové a připravované inovativní postupy, řešení, výrobky a materiály a jejich použití v budovách s téměř nulovou spotřebou energie a energeticky soběstačné zástavbě.
Ocenění inovací udržitelného rozvoje
Na tuto konferenci nyní v dubnu navázalo ocenění, jež v rámci předávání ocenění Manažer roku převzal ve čtvrtek 19. dubna 2018 ve Španělském sále Pražského hradu Pavel Podruh, výkonný ředitel společnosti Český ostrovní dům. Obdržel cenu za inovace pro udržitelný rozvoj v oblasti chytré energetiky. Toto ocenění reaguje na globální vývoj a společenské potřeby, jeho garantem je Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD).
Český ostrovní dům
Je český architektonický projekt zacílený na výzkum a stavbu budov v různé míře soběstačnosti. Jeho metou je urychlení nástupu udržitelnějších technologií do domácností a budov. Český ostrovní dům se dlouhodobě zabývá nejen projekty budov v různé míře zdrojové soběstačnosti, ale rovněž vývojem vlastních energetických produktů pro domácnosti.
Naše budoucnost
I tyto skutečnosti, že se pořádají konference o pasivních a soběstačných domech, technologiích a vznikají projekty, jež se na tuto výstavbu zaměřují, je pozitivní. Ukazuje nám to, že budoucnost je právě v soběstačných a pasivních domech. I v kontextu k životnímu prostředí.
Zdroj foto: Český ostrovní dům, Pasivní domy
Autor: Pavla Košík Jelínková