Nejen vaše osobní fasáda (obličej) potřebuje péči a pěstění či ochranu před vnějšími vlivy, vlivy počasí a slunečními paprsky. I ta vašeho domu si péči zaslouží. Odvděčí s vám maximální životností a pěkným vzhledem.
Fasáda domu je stejně jako vaše pokožka vnější vrstvou. Je vnější stěnou budovy a její konečnou úpravou. Tato fasáda bývá doplněna okny, balkonem, lodžií, francouzským oknem, dveřmi, vraty a garážovým vstupem. Každá fasáda domu je podle stylu také doplněna a rozčleněna nejrůznějšími architektonickými prvky – římsou, pilastrem, nebo lisénou. Hlavní fasáda (u starších domů) se nazývá průčelí a bývá často honosnější a architektonicky propracovanější než boční a zadní fasády. U novostaveb již bývá vzhled fasády jednotnější a průčelí se často vůbec u stavby neřeší.
Proč volit ochranný nátěr?
Každá domovní fasáda je neustále vystavena všemožným povětrnostním a klimatickým podmínkám. Tím její povrch hodně trpí. A aby vydržela vše včetně slunečních paprsků, větru, deště, mrazu anebo vlhkost obecně, je ochranný nátěr dobrou volbou. Vlhkost fasády je totiž prvním krůčkem k plísním a průniku navlhnutí i spór plísní do struktury fasády.
Ochranný nátěr fasády je tak alfou a omegou trvanlivosti, ochrany a maximální životnosti povrchu domu. Může fasádě výrazně prodloužit životnost. Nejlepší volbou je hydrofobní nátěr, ale také nanotechnologický hydrofobní nátěr.
Co vám přinese hydrofobní nátěr?
- Ochrání fasádu domu nejen před vlhkostí, ale i výše zmíněnými povětrnostními vlivy a též před prachem, který se na fasádě neudrží.
- Hydrofobní nátěr je bezbarvý a průhledný, není tak na závadu designu ani vzhledu domu jako takového.
- Je trvanlivý a vydrží chránit fasádu vašeho domu celé roky.
- Správný hydrofobní nátěr v dešti způsobuje na fasádě kapky, které z ní rychle a bez průsaku do fasády stékají dolů, a fasáda na povrchu zůstává zcela suchá.
- Hydrofobní nátěr je prodyšný a jen brání ulpění vlhkosti, prachu a deště na povrchu.
Nanotechnologický hydrofobní nátěr
Existují ještě o level vyšší hydrofobní nátěry. Těm se říká nanotechnologické, v nichž nanovrstva fasádě nabízí ochranu před tvorbou plísní, vlhkostí, ale i mechů, výkvětů a ulpíváním nečistot, hmyzu na fasádě, a to včetně námrazy.
- Tento ochranný nátěr také zpevňuje podklad fasády proti jejímu drolení především vlivem slunečního svitu.
- Mimoto nanotechnologický hydrofobní nátěr ochrání fasádu před dalšími škodlivými vlivy jako jsou kyselé deště, saze, zplodiny, oleje, kyseliny.
- Zlepšuje izolační vlastnosti fasády jako takové a omezuje energetické ztráty provozu domu.
- Nanotechnologický hydrofobní nátěr má dlouhotrvající účinek až 10 let.
- Nátěr nijak není vidět a nemění barvu ani strukturu fasády.
Na jaké fasády se nátěry hodí?
Hydrofobní a nanotechnologický hydrofobní nátěr se hodí na všechny typy konstrukcí
- cihelné zdivo a beton
- cement a vápenné omítky
- vápenopískové cihly a vláknitý cement
A na jaké fasády se nehodí?
- Hydrofobní a nanotechnologický hydrofobní nátěr není vhodný na zoxidované a zasolené povrchy.
- Znečištěné fasádní povrchy se musí nejprve vyčistit, o čemž jsme psali zde.
- Nátěr vůbec nepoužívejte na omítky na bázi syntetické pryskyřice a na disperzní fasádní nátěry.
Hydrofobní nátěr si můžete udělat sami svépomocí, zakoupením směsí v hobby marketech a specializovaných prodejnách barvy, laky. Anebo volit snazší cestu sjednáním firmy, která nátěr rychle, efektivně a profesionálně zvládne, přičemž vy se nemusíte o nic starat.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková