Odpady jsou nedílnou součástí domácnosti. Bez nich by nám to doma vůbec nefungovalo. A občas odpady dokáží pozlobit a jsou s nimi problémy. Odtékání vody se děje pomaleji, než by mělo, anebo se zastaví úplně. Co s tím?
Většinou bývá svedeno odpadní potrubí do svislé stupačky nebo do jednoho potrubí. A to ze všech zdrojů odpadu – z vany, umyvadel, wc, sprchového koutu, ale i z pračky a myčky., A když se vám začne odpadová voda při spláchnutí WC, vypuštění vany, a zmíněných spotřebičů vracet zpět, je to známka toho, že se vám dopad ucpává, nebo již zčásti ucpal.
Jak to řešit?
Možnost číslo jedna
Řešení je více a všechny jsou svým způsobem účinné. Tím prvotním je klasika, kterou má doma každý, a to využití zvonu. Zvon používejte vždy tak, že v sanitě (wc, umyvadlo, vana), kterou čistíte napusťte trochu vody. Pokud tam voda již náhodou nezůstává. V tom případě přitupte hned ke druhému kroku, a to zvon dobře přiložte na ústí odpadu (odtok) a pumpujte s ním nahoru a dolů. Pohybem gumového zvonu se tak stlačuje voda se vzduchem a vytváří se tlak v potrubí. Pravidlo říká, že čím lépe zvon na odpad přiložíte a těsněji přilne k okolí odtoku, tím lepší tlak se vytvoří a zvon efektivně protlačí usazeninu. Opakujte tento postup několikrát za sebou.
Možnost číslo dvě
Když však je zvon neúčinný, je jasné, že usazenina či ucpání je masivnější a samotný tlak zvonem nepomáhá. Pak nastupuje využití protahovacího pera na odpady. Někdy pomáhá i jen nějaká hadice, ale protahovací pero je účinnější. Je k mání všude v hobby marketech nebo instalatérských potřebách, ale také v železářství. Protahovací pero má různou tloušťku i délku. Pro běžnou domácnost postačí protahovací pero o šířce jeden centimetr a s délkou tří až pěti metrů. Cena není nijak závratná a počítá se na stovky korun, cca 300–500 Kč.
Do wc můžete pružinové pero zasunout rovnou a točit s ním. V případě dřezu a umyvadla je ideální rozmontovat sifon a postupně zasouvat pružinové pero do odpadu, a přitom s ním točit. Pružiny by měla být napnutá a nekroutit se. Jakmile se usazenina vlivem pohybu pružinového pera vyplaví a odpad začne odtékat, nevyjímejte hned nástroj z odpadu, ale počkejte chvíli, a ještě s ním v odpadu točte. Tak odstraníte úplně všechnu usazeninu. Pomoc si můžete ještě přiléváním horké vody, která s mechanickým pohybem pružinového pera odstranění a odplavení usazeniny pomůže.
Po uvolnění dopadu pružinové pero vyjměte a důkladně očistěte. Pak vysušte a uskladněte k dalšímu případnému havarijnímu využití.
Možnost číslo tři
Chemickou pomoc čistícími prostředky na odpady, jež jsou k mání jak v drogerii, tak v hobby marketech i supermarketech ve formě Krtka, hydroxidu sodného a jim podobných přípravků volte až jako poslední řešení. Proč? Protože jsou leptavé a mohou při neúplně správném postupu nadělat více škody než užitku – porušení, uvolnění či změknutí potrubí. Proto vždy striktně dodržujte uvedený postup na přípravku.
Možnost číslo čtyři
Pokud se necítíte na řešení sami s jakýmkoli prostředkem, raději kontaktujte dostupnou specializovanou firmu nebo odborníka (instalatéra) ve svém okolí. Máte tak jistotu, že nic nezanedbáte, i když vás to bude stát nějakou korunu navíc. Řiďte se referencemi i ceníkem služeb na internetu, kde dnes již každá solidní firma a živnostník mají své stránky.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková