Jistě mi dáte za pravdu, že osvětlení ve vašem příbytku je důležitou a neodmyslitelnou součástí vašeho domova a bydlení. Bez něj by to prostě nešlo. Víte ale jak správně svítit a do které části domu či bytu je lepší úsporná a kam třeba halogenová žárovka?
Aktuálně je ideálním stavem mít v každé místností několikero typů osvětlení tak, abyste vždy viděli dobře a měli na tu či onu činnost vhodné světlo i po setmění. Tím úplným základem je vždy stropní svítidlo, a to buď přímo instalováno na strop, anebo zavěšené pod stropem, nahradit je mohou ale i bodovky. Toto svítidlo by mělo mít spíše teplé světelné záření v podobě úsporné zářivky, případně jsou dnes k mání i LED žárovky s teplým akcentem svítivosti.
Obývací prostor
Toto stropní osvětlení by měl mít každý pokoj, přičemž je příjemné a vhodné doplnit je několika dalšími svítily – stojacími lampami, stolními lampami a relaxačními osvětlením. V obývacím prostoru by těchto prvků svícení mělo být nejvíce. V těchto stojacích a stolních svítidlech je vhodné umístit úsporné zářivky, jež mají příkon cca sedm až deset wattů, v případě relaxačního osvětlení, a lampy ke sledování televize pak pět až sedm wattů.
Relaxačním světlem rozumíme především malé stolní lampy s keramickým, dřevěným, mozaikovým nebo barevným textilním stínidlem. Může jím být i solná lampa. Za vhodnou lampičku zapnutou u sledování televize pak je považována ideálně lampa k osvětlení zdi za televizí s LED světlem, anebo stojací lampa, jež propouští rozptýlené mírné světlo.
Kuchyně chce více
Kuchyně vyžaduje trochu více. K centrálnímu stropnímu světlu je zapotřebí osvětlit dobře všechny pracovní plochy ideálně LED svícením, halogen či zářivkou s bílým světlem. U jídelního koutku je nutné osvětlení nad stolem, a to vždy bílé barvy, aby bylo jídlo jasně identifikovatelné. Nahradit je mohou i bodovky, vše v podobě LED anebo úsporných zářivek.
V ložnici
Ložnice je jednoduchá – zde je zapotřebí stropní světlo teplé svítivosti v kombinaci se stolní lampou u postele s bílým světlem o síle cca 8 wattů, a případně příjemné relaxační světlo, usnadňující čas před usínáním. Třeba v podobě solné nebo podobné relax lampy.
U dětí
V dětském pokojíčku by dítka měla mít k dispozici stropní svítidlo s teplým světlem, lampičku u postele a případně lampu na psacím stole s bílým světlem (halogenovým, či LED), umístěným vždy u ruky, kterou dítě nepíše. U praváka na levé straně, u leváka na pravé straně stolu. Lampa u postele má plnit funkci čtecí lampičky čili je vhodné bílé světlo, třeba úsporná zářivka.
Další prostory v domě či bytě
Do haly a chodby postačí nízká svítivost s bílým světlem coby úsporné nebo LED žárovky. Části, kam se nechodí tak často, je dobré osvětlit halogenovými žárovkami (půda, sklep). Do koupelny a na toaletu se hodí rovněž bílé světlo, ale již s vyšší silou. Na toaletu je vhodná halogenka a do koupelny taktéž. Tam je nutno brát v potaz i umístění světel tak, aby se na ně nestříkala voda a obyvatelé domu či bytu byli chránění před úrazy elektrickým proudem. Umístění je ideální nad vchodem do koupelny a toalety.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík jelínková