Novinka a must have letošního roku pro váš příbytek – to jsou Kokedamy. Původně ryze japonská záležitost si získává značnou oblibu v Evropě, potažmo u nás v Česku.
Původ mají kokedamy v bonsajích, z čehož plyne i fakt, že nemají tak starou a bohatou historii jako bonsaje, jsou mladší. Kokedamy se vyvinuly z bonsají pěstovaných a dotvářených ve stylu nearai, což byly bonsaje, jejichž kořenový systém vytvořil v nádobě pevnou masu a i po vyjmutí z nádoby si jej zachoval. Tyto bonsaje pak byly i s balem kořenů vyjmuty z květináčů a nádob, v nichž se pěstovaly a nechaly se volně na tácu, aby porostly mechem. Cílem bylo zvýraznit přirozenou krásu rostlin.
Kokedama znamená v překladu mechovou kouli. Patří ke speciálnímu a tradičnímu způsobu a typu pěstování bytových rostlin v Japonsku. Jak z názvu vyplývá, jedná se o zeleň v kulatém balu zeminy, který je na povrchu ještě obalen mechem.
Kokedamy váš příbytek mohou krásně, stylově a především velmi originálně doplnit. Tradiční místo mají buď zavěšené v interiéru (u stropu, na ozdobných tyčích, na okně, rámech dveří, policích, zkrátka kdekoli myslíte, že se hodí) anebo položené na misce.
Kokedamy se krásně vyjímají v hale, v lodžii, na terase, v zimní zahradě, v obývacím pokoji, ložnici i jinde. A pokud jste zastánci feng shui, tím lépe, váš dle feng shui vyladěný příbytek získá na náboji a osobitosti.
Ne každou lze dát kamkoli
Ovšem pozor, vždy je třeba mít na paměti, že ne každému druhu rostliny pěstovaného coby kokedama, vyhovuje jakékoli umístění. Každý druh zeleně má své nároky na penzum světla a stínu, sílu a množství slunečního svitu, vláhu i péči.
Pěstování kokedamy
Péče o kokedamy se příliš neodlišuje od péče o klasické rostlinstvo v květináčích, a je odvislá jak již bylo řečeno od druhu rostliny. Specifické je ovšem zalévání, kdy se kokedama nezalévá vodou z konvičky, ale mechový bal se nechá nasáknout vodou v misce.
Četnost zálivky opět vyplývá z typu a druhu rostliny i umístění kokedamy. Bude li viset někde na jižní straně, kam svítí hodně slunce, je kokedamu nutno zavlažovat více, než tu, jíž umístíte na sever do chladnějších a méně slunečných podmínek.
Jak zjistit zdali je kokedama dostatečně zavlažená?
Nejjednodušší je kokedamu potěžkat a přesvědčit se tak, zdali je bal lehký a tím pádem vyschlý. Pokud ano, je čas zavlažování – tedy posazení do misky s vodou. V jarním období je dobré rostlince přidat do vody i tekuté hnojivo.
Kde sehnat kokedamu?
V květinářství, online shopu, nebo zahradnictví, či specializovaném obchodě. Možností je mnoho, a jednou z nich je i samotná výroba kokedamy, pokud si troufnete.
Jak si vyrobit kokedamu?
Na výrobu potřebujete speciální směs substrátů s japonským černým jílem zvaným ketotsuchi. Do tohoto základního jílu se přimíchávají další složky (pemza, zeolit, písek) vždy dle typu a potřeby rostliny. Celý vytvořený kořenový bal rostliny se zabalí do vlhkého rašeliníku a obalí se směsí substrátu do tvaru koule. Poté se vše ještě zabalí do mechu a zajistí provázkem.
Takto vytvořenou kokedamu lze umístit na dekorativní funkční misku, tác či zavěsit kam si přejete a kde myslíte, že by se dané rostlince dobře dařilo.
Úvodní foto: Commons.wikimedia.org
Autor: Pavla Košík Jelínková