Projekt, o němž jsme se zde na portálu již zmínili, má nakročeno k výborným výsledkům. Pokračoval účastí na Ekologických Oskarech, kde zaznamenal nebývalý úspěch.
Mezi soutěžícími o prestižní „zelené Oskary“ se projekt Ostrovní dům neztratil a v rámci Eko Oskarů alias cen E. ON Energy Globe získal zářez v kategorii mládež.
Projekt Český ostrovní dům
Spojuje technologické špičky a studenty architektury s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby, nyní směřuje do světového finále cen Energy Globe. Ale tím to nekončí, projekt nezůstává jen „na papíře“, ale realizuje se, když v roce 2018 v rámci se u Vyššího Brodu v jižních Čechách zbudují dva jedinečné rodinné domy. Ty budou jakousi ukázkou možností rodinného bydlení v praxi. Jejich výjimečnost bude spočívat v úplné nezávislosti na inženýrských sítích. Kromě jiného budou sloužit jako veřejně přístupná laboratoř nápadů a technických řešení soběstačnosti.
Energy Globe Award
Energy Globe Award je největší světové ekologické ocenění, jenž se ve více než 170 zemích uděluje projektům, které se svou podstatou zaměřují na efektivnější využívání energií a inovativní metody hospodaření s přírodními zdroji. Český ostrovní dům byl odbornou porotou složenou ze zástupců Akademie věd České republiky vybrán do nejužšího výběru v nabité konkurenci téměř 300 českých projektů. Český ostrovní dům nyní čeká celosvětové finále, které se koná v lednu 2018 v iránském Teheránu.
A jaké budou ony dva unikátní domy?
Budu to zcela nezávislé rodinné domy pro čtyřčlennou rodinu. Každý objekt bude mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu a LiFePO4 baterie. Hlavním zdrojem energie po zvažování několika variant nakonec bude vlastní fotovoltaická elektrárna od GWL Power o instalovaném výkonu 10 kWp, doplněná bateriovým úložištěm na bázi LiFePO4 (lithium-železo) s kapacitou 20 kWh. Fotovoltaické panely budou zabudované na jižní části sedlové střechy, a jako záložní zdroj bude fungovat automatický kotel na pelety se zabudovaným Stirlingovým motorem, který z tepla vyrábí elektřinu.
Jako zdroj pitné vody bude sloužit vrtaná studna, zatímco dešťová voda ze střech obou objektů se zadrží ve společné osmikubíkové podzemní nádrži. Odpadní vody budou čištěny aerobní bakteriální technologií. Do procesu čištění je zapojeno také okrasné jezírko, kudy voda projde ještě před tím, než se na pozemku vsákne do země. Tím se koloběh vody uzavře.
Nutné samozřejmě bylo řešení vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. To bude v zimních měsících zajišťovat zmiňovaný kotel na pelety o výkonu 8 kW. Za příznivých slunečných dnů k ohřevu vody poslouží solární elektrická energie. Čerstvý vzduch do budov budou samozřejmě přivádět otevřená okna v kombinaci s chytrým systém větrání s rekuperací tepla.
Oba domy by měly být dokončeny do konce příštího roku. Poté bude probíhat zhruba půlroční testování, na které naváže zpřístupnění domů veřejnosti.
Zdroj foto: Ostrovní dům; Chystané České ostrovní domy, autoři: Ing. arch. Vojtěch Lichý, Ing. Petr Pávek, Ing. arch. Jana Hořická, vizualizace studio vdvrk.com
Autor: Pavla Košík Jelínková