Odpady jsou velmi ožehavé současné téma, které trápí mnoho zemí, nejen Česko. Není porto nic divného, že vznikají aktivity typu přednášek, kulatých stolů a konferencí právě o odpadech, potažmo odpadech v domácnostech.
Ve dnech 12. a 13. října 2017 se koná konference Předcházení vzniku odpadů. Měla by přinést se zabývat příklady a praxí oběhového hospodářství a odpadů, a to týkajících se podniků i samotných domácností, to vše v rámci snižování dopadů na životní prostředí. Protože všichni chceme krásnou a zdravou přírodu, parky, své okolí, zahrádky u domů a možnost pro děti si v zeleni hrát a pobývat v ní. To sebou nese určitou odpovědnost a vhodné chování i návyky.
Konferenci organizuje České ekologické manažerské centrum a redakce časopisu Odpadové fórum. Mottem je: „Předcházej, Neplýtvej a Sdílej“. Konference je rozdělena do dvou dnů 12. a 13. října 2017, když první den konference bude zaměřen především na novinky z české a evropské legislativy v oblasti odpadového hospodářství a ukázky dobrých příkladů. Druhý den bude věnován problematice potravinového odpadu i likvidace nepotřebných věcí i v domácnostech.
Nevíte co se starým nábytkem? Zkuste druhý život nábytku s Ikeou!
Velmi zajímavým projektem právě pro občany je projekt Ikea, který myslí na předcházení vzniku odpadů. Název Druhý život nábytku o mnohém napovídá. Švédská společnost IKEA je známá svým aktivním přístupem v oblasti udržitelnosti a předcházení vzniku odpadů do svých výrobních postupů a provozů.
Letošní spolupráce České ekologického manažerského centra a redakce časopisu Odpadové fórum s IKEA je založena na pilotním projektu Druhý život nábytku, který IKEA spustila v lednu 2017 v Praze na Zličíně. Od října 2017 bude služba dostupná ve všech obchodních domech IKEA v Česku.
Projekt umožňuje zákazníkům prodat jejich nevyužitý či již nepotřebný nábytek IKEA a dát mu tím druhý život. Cílem služby je maximálně prodloužit životnost nábytku a rozšířit mezi zákazníky a širokou veřejnosti povědomí o principech oběhové ekonomiky. O celý proces se stará oddělení Recovery, které dokáže opravit a znovu uvést do prodeje až 90 % nábytku, který jím projde a pouze 10 % jde na recyklaci.
IKEA se již řadu let snaží využívat odpad jako nový zdroj surovin, vyhledávat a využívat nové zdroje materiálů tak, aby přitom chránila přírodní zdroje a postupovala odpovědně vůči životnímu prostředí i lidem. Druhý život nábytku je jedním z řady kroků, kterým IKEA předchází vzniku odpadu.
V rámci letošní konference budou moci účastníci poprvé využít služby Sharing pointu. Reklamní předměty jako propisky, tužky, bloky a reklamní brožury tvoří podstatný podíl odpadu. A tak vznikla služba sdílení kancelářských potřeb i jiných užitečných drobností, ale i kontaktů a nápadů. Ke vzniku sharing pointu přispěla IKEA tím, že nám zapůjčila nábytek pro zařízení stánku.
A jak řešíte odpad vy?
- Využíváte sběrných dvorů?
- Třídíte odpad do kontejnerů?
- Recyklujete odpad a používáte skartovačku?
- Využíváte bio odpad z domácnosti pro vznik zeminy a dále pro svoji zeleň doma, na balkoně, terase a na zahradě?
- Vedete ke třídění odpadu své děti?
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková