Každoročně probíhá studentská architektonická soutěž Český ostrovní dům. Letos oslovila více než 350 studentů architektury a stavitelství, a ve finále byla dvacítka propracovaných konceptů hospodárných rodinných domů.
Porota složená ze špičkových expertů v oblasti architektury a technologie a z prakticky smýšlejících laiků, nakonec vybrala šest nejlepších, díky nimž vypadá budoucnost bydlení o poznání pozitivněji.
Vize konceptů se šetrně fungujícími rodinnými domy pro čtyřčlennou rodinu zaujala porotu nejen svou podobou, ale především chytře vymyšleným systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm. A vítězné projekty jsou volně k dispozici veřejnosti.
S čím studenti v projektech pracovali?
Tématem letošního ročníku studentské architektonické soutěže Český ostrovní dům byla představa domů, jež vyrábí celoročně tolik energie, že nejen pokryjí svoji spotřebu, ale ještě svými přebytky lokálně pomáhají okolním budovám a elektrickou síť používají jen jako záložní zdroj. Zároveň minimalizují spotřebu pitné vody a bez toho, aby snižovaly běžný životní standard, maximálně využívají vodu dešťovou.
O projektu Český ostrovní dům
Projekt Český ostrovní dům vznikl v únoru roku 2016 s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby. Jeho hlavní aktivitou je právě stejnojmenná každoroční studentská architektonická soutěž zaměřená na témata zdrojové soběstačnosti budov.
Projekt proto intenzivně spolupracuje s evropským lídrem na poli lithium-železo baterií a solárních technologií, jedním z hlavních partnerů, českou firmou GWL Power, tvůrcem řídících hardware a software řešení společností Teco, lídrem na trhu vodního hospodářství Envi-Pur, energetickou společností E.ON či s mladou dynamickou firmou WAFE, která se zabývá vzduchotechnikou. Dalším hlavním partnerem je pak Hypoteční banka.
Zdroj foto: ČOD
Autor: Pavla Košík Jelínková