Domov je nedílnou součástí života každého a azyl, v němž by se měl každý cítit dobře a bezpečně. Když svůj domov opouštíte, ať již na kratší či delší dobu, chcete své věci chránit.
Měsíc srpen je dle policejní statistiky měsícem, kdy bylo v minulém roce v Česku vykradeno nejvíce bytů a domů. Návštěvu nezvaných hostů v tomto měsíci ohlásilo na 287 domácností, přičemž za celý rok 2016 policie eviduje přes 6 000 případů vloupání.
Na základě těchto faktů je nezbytné myslet na ochranu vašeho bydlení. K té vám dopomohou také bezpečnostní prvky u oken a dveří, které prošly za poslední roky významnou proměnou. Mohou samotného zloděje značně odradit, anebo mu přinejmenším ztížit práci.
Proti vloupání se jako majitel bytu či domu můžete v první fázi bránit vlastním zodpovědným a promyšleným chováním.
Jakým?
- Před odjezdem z bytu na více dní byste měli zavřít všechna okna, zamknout dveře a vytvořit podmínky, které neupozorňují, že jste odjeli na delší dobu pryč. Není proto vhodné zatahovat všechny viditelné rolety a žaluzie, ani (v případě delšího pobytu) nechávat viditelně přeplněnou poštovní schránku.
- K iluzi přítomných obyvatel domu či bytu doporučují bezpečnostní experti i policie časovací zásuvky, které na alespoň krátkou dobu zapínají a vypínají osvětlení v domácnosti nebo reálnou domluvu s jinou osobou, která vždy jednou za čas vyzvedne obsah poštovní schránky.
- A zcela určitě není vhodné upozorňovat na svoji nepřítomnost na sociálních sítích.
- Mějte ve svém domově moderní okna a dveře. Ochrání vás i váš majetek. Pokud lupič mapuje okolí a dům či byt po nějakou dobu, dokáže si odvodit, že se světla v bytě a domě se zapínají a vypínají ve stejnou dobu, i to že vaši schránku chodí vybírat soused.
- A tak s ochranou proti vloupání pomohou okna a dveře s bezpečnostními prvky. Dnes je na trhu široká škála možností, jak navýšit bezpečnost domova.
K mání jsou
- bezpečnostní kliky a zámky
- bezpečnostní vchodové dveře
- uzamykatelné kličky oken
- více uzamykacích bodů se speciálními čepy na kování oken
- odolnější skleněné tabule s integrovanými bezpečnostními foliemi
Pokud dům stavíte či rekonstruujete, že dobré již při stavbě či výměně na bezpečnostní prvky myslet. Již z výroby může být kování osazeno speciálními magnety, které reagují na otevření oken nebo pohyb otočení okenní kličky. Vždy je dobré nechat si poradit od odborníků v oboru.
Jaké jsou mechanické bezpečnostní prvky?
- Kování zajišťuje nejenom funkčnost oken, ale jeho parametry mají vliv i na bezpečnost, která vyžaduje vždy komplexní řešení v podobě kombinace více bezpečnostních prvků. Čím více bezpečnostních bodů okenní kování má, tím hůře půjde okno násilně otevřít.
- Mnohý výrobce oken a dveří dnes vyrábí a dodává okna se třemi bezpečnostními body. Kupříkladu firma Vekra má kování Vekra Resist 3+, které má větší odolnost proti násilnému vniknutí. 7
- Dalšími mechanickými prvky, které zvyšují bezpečnost je kalená podložka proti odvrtání okenní kličky. Ta komplikuje přístup k převodovce okenního kování z vnější strany.
- Tato klička by měla být vždy zamykací, aby odolala otočení bez použití klíčku. Důležitá je v případě plastových oken i fixace bezpečnostních uzavíracích bodů do kovové výztuhy v profilu, protože zabraňuje jeho vytržení.
- Mezi nejdůležitější mechanické bezpečnostní prvky patří také speciální bezpečnostní sklo. Jsou to skleněné tabule, které jsou slepeny několika speciálními foliemi. Rozbití tohoto typu skla je obtížné, a pokud už k němu dojde, střepy zůstávají nalepené na folii.
Elektronické bezpečnostní prvky
Aktuálním trendem, je centrální elektronická ochrana domu. V případě kování oken a dveří to znamená osazení magnetickými kontakty. Do rámu okna je zabudován malý spínač, který reaguje na vzdálení magnetu umístěného v okenním křídle. Alarm se spouští při otevření okna nebo už i při pohybu okenní kličky.
Stále větší oblibě se těší i elektronické zabezpečení vchodových dveří u rodinných domů, které umožňuje motorický zámek. Nabízí ho kupříkladu Otherm. Motorické zámky mají čidlo, které kontroluje, zda jsou dveře uzavřené. Toto čidlo lze napojit na centrální elektronickou ochranu domu. Motorický zámek je možné ovládat malou klávesnicí, čipem, čtečkou otisku prstu nebo mobilním telefonem přes BlueTooth.
Zdroj foto: Otherm, Vekra
Autor: Pavla Košík Jelínková