Trávit volný čas lze různě. Jednou z velmi příjemných aktivit v lůně domova, je grilovací párty, nebo komornější verze grilování s rodinou či jen partnerem. Může to být svým způsobem relax a příjemně strávený volný čas v kruhu přátel či blízkých.
Aby byla gril akce úspěšná, potřebujete k tomu nejen správně naložené a upravené maso, či to, co chcete grilovat (a mohou to být i kousky ovocné či zeleninové). Je to v současnosti velký trend a překvapivě chutná a lahodná varianta k masu.
Mimo surovin ke grilování, nesmí chybět nápoje, dobrá nálada a prima společnost. Ale tím je nejpodstatnějším je bezesporu gril. A pokud nejste přímo grilovací mágové, kteří praktikují své umění v pevném třeba kamenném venkovním grilu, je alternativou přenosný gril. Ale víte, jaké jsou k mání?
Gril si můžete pořídit
- plynový a RBS gril
- lávový gril
- na dřevěné uhlí
- elektrický a kontaktní
Je na vás, kterému dáte přednost. Určitě ale zvažte podstatné skutečnosti u každého typu grilu.
Plynový gril – je určen k venkovnímu použití a zdrojem energie je propan-butan. Tyto grily jsou dobře ovladatelné a se snadnou údržbou. Mají rychlé spuštění a nenesou sebou při využívání žádný velký kouř, mají funkční ovládací prvky, kterými se dobře síla a výkon grilu reguluje. Je to typ grilu, který patří k nejmodernějším a nejrychlejším způsobům grilování.
RBS gril – je typ plynového grilu s originální RBS technologií. Ta spočívá ve dvou keramických hořácích umístěných po bocích grilovací vany, čímž se zabrání vzplanutí odkapávajících tuků a šťáv. Je to patentovaný systém, který nabízí silnou a rovnoměrnou teplotu po celé ploše grilovacího roštu. Rychlý a efektivní gril.
Lávový gril – je de facto plynový grily, jehož lávové kameny jsou zahřívány na vysokou teplotu. Žár pak vyzařuje na pokrm umístěný na grilovacím roštu. Lávové kameny mají porézní povrch a vsakují do sebe mnoho tuku z masa, který odkapává z pokrmu. Tím se zamezuje nežádoucímu hoření i vzniku škodlivin. Déle se rozehřívá, ale pak udrží dlouho teplo bez nečistot.
Gril na dřevěné uhlí – tradiční klasika i pro našince. Jsou to grily různých tvarů, velikostí a vyrobeny z různých materiálů. Palivový rošt je umístěn vodorovně pod grilovacím roštem. Často bývá gril opatřen víkem, který zamezuje úniku tepla, a kvalitní gril má ještě větrací otvory s regulátory. Ty jistí stálý přívod kyslíku a hladký průběh procesu grilování. Trochu pomalejší příprava grilu na práci a více kouře i zplodin.
Elektrický gril – má pod grilovacím roštem umístěn topnou spirálu. Spirála vyvíjí vysoké teplo a tím se sam čistí, přičemž tuk z grilovaných surovin se hromadí v grilovací vaně, přes kterou stéká do sběrné misky umístěné pod vanou. Čistá i když jemně pomalejší příprava grilovaných pochoutek.
Kontaktní gril – je typ elektrického kontaktního grilu, s nastavitelnou výšku horní desky, která umožňuje přizpůsobení se tloušťce grilovaného pokrmu. Kontaktní se mu říká proto, že pokrm musí být v kontaktu s grilovací plochou. Sklopná spodní deska odvádí tuk do odkapávací misky. Dobrá alternativa s podobnými vlastnostmi jako klasický elektrický gril.
Jak vybírat ten váš gril?
Ten svůj správný gril vybírejte dle vlastních propozic, kdy zvažte
- jaký chcete zdroj tepla
- jakou si představujete velikost grilu a grilovací plochy
- kam gril přijde na terase či zahradě
- také kde jej mimo sezónu uskladníte
- kolik času chcete přípravě grilu a jeho uvedení do chodu před grilováním věnovat
- vaši představu o ceně grilu
- a také jaký design by se vám líbil
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková