Ocenění roku 2017 v Red Dot Award bylo přínosné i pro Česko. Společnost Plastia dostala ocenění za svůj produkt Urbalive, který získal cenu Produkt Design 2017.
Urbalive je její moderní vermikompostér, který vznikl díky architektu, designérovi a profesorovi Jiřímu Pelclovi na podnět firmy Plastia. Ze spolupráce vznikl jeho návrh vermikompostéru coby praktického doplňku ke každé domácnosti. Jeho vermikompostér Urbalive však nejen řeší přerod nejrůznějších rostlinných zbytků z kuchyně, ale zároveň se stává stylovým a designovým doplňkem příbytku.
Urbalive je tak nejen prospěšným a praktickým zařízením, ale i ozdobou interiéru, balkonu či zahrady. Prostě Urbalive upoutá a ozvláštní jakékoli místo, kde je umístěn. Navíc má užitek hned třikrát – pro žížaly, člověka s danou domácností potažmo pro přírodu. Designéra k vytvoření designově zajímavého kousku inspiroval nábytek, pro který jej původně firma Plastia oslovila.
A tak vznikl krásný vermi-taburet, jako pokračovatel klasického taburetu s úložným prostorem, navrhnutého z kombinace dřeva a plastu. Pro dotažení celého návrhu vermikompostéru do konce, se designér Jiří Pelcl spojil s Kokoza s.p.p. Od tohoto společensky prospěšného podniku, jež se specializuje na širokou propagaci kompostování, získal rady na úpravu původního taburetu na vermikompostér.
A aby toho nebylo málo, vznikly z toho hned dva různé kousky – zmíněný úspěšný vermikompostér Urbalive a ještě pěstební nádoba Urbalive. Vermikompostér Urbalive v rámci Red Dot Award obstál letos v široké konkurenci mnoha subjektů a jejich produktů, celkem z 54 zemí světa. K tomu není moc co dodat. Je to velkolepý úspěch.
Podstata fungování vermikompostéru?
Vermikompostér Urbalive je designová nádoba k domácímu kompostování rostlinného a kuchyňského bioodpadu s aktivní pomocí kalifornských žížal. Vermikompostér je složen z několika pater ke kompostování a také z nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Obojí – samotný vermikompost i žížalí čaj jsou bohaté na živiny a mají obsah mnoha enzymů. Dohromady pomáhají rostlinám lépe růst a pomáhají jim získat lepší odolnost vůči napadení škůdci a nejrůznějšími nemocemi rostlin.
Cena Red Dot Award se udílí v mnoha kategoriích již dlouho, konkrétně už od roku 1955 a oceňuje výjimečná díla z oblasti produktového a průmyslového designu.
Zdroj foto: Plastia.cz
Autor: Pavla Jelínková