Jaro je dle kalendáře již tady, i když to mnohdy podle počasí nevypadá. Ovšem na přípravu pro zahradu a okolí domu je ten nejlepší čas. Konkrétně trávník bývá po zimě často v nedobrém stavu. Víte proč a co s tím?
Právě pod sněhovou pokrývkou se někdy dějí s trávníkem roztodivné věci. Na vině je plíseň sněžná, která mu dodává po opadnutí sněhu nepěkný vzhled. Pachatelem plísně sněžné je houba s roztomilým názvem hlívenka sněžná. Její následky již tak roztomilé nejsou. Působí na celém území Česka. A neničí jen trávníky, ale napadá i jiné rostlinstvo. A to všude tam, kde leží sníh delší dobu.
Na vině je nekvalitně zpracované a uložené osivo a také půda. A tak se vám lehce může stát, že sice pečujete o svůj trávník svědomitě, hýčkáte jej, ale neovlivníte, jaké osivo dostane – jak o něj bylo postaráno, nežli jste si trávník a osivo k němu pořídili.
Tahle plíseň se projevuje na trávníku jako okrouhlé a hnědé skvrny, které pak přecházejí v bělavé zabarvení. Její rozmach podněcují teploty v rozmezí od 0 °C do 10 °C. Plíseň sněživá ráda ničí zejména husté a bohaté trávnaté plochy.
Jak trávník před plísní uchránit?
- vždy si zjistěte původ osiva, jeho kvalitu a zpracování
- osivo musí být dobře zpracované i uskladněné tzv. uznané a mořené, nežli se dostane k vám
- v neposekaném trávníku by přes zimu plíseň zakořenila
- nehnojte nikdy trávník dusíkem, ale pečujte o něj šetrnějšími hnojivy
- holá místa trávníku dosévejte
- během roku trávník pravidelně vertiktujte, tak trávu provzdušníte
- vždy odklízejte zbytky zaschlých rostlin
- pravidelně na podzim shrabávejte listí
- před nástupem zimy ještě trávník posekejte, nechte jej cca 5 cm vysoký (příliš osekaný trávník u země odkrývá větší kvantum půdy mrazu a vlhkosti) a osek zlikvidujte
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková