Rozběhla se druhá vlna kotlíkové dotace, která ukončila dotace kotlů na uhlí. Ale stále je možno žádat o další finanční podporu na jiné zařízení.
Druhá vlna kotlíkových dotací má v první řadě podpořit kvalitu ovzduší v Česku, a v druhé řadě má ušetřit finance v českých domácnostech. Proto bude do krajů přerozděleno celkem 3,4 miliardy korun. Ty následně poputují k jednotlivým žadatelům. Ministerstvo životního prostředí chce podnítit k dotacím a výměnám tepelných zařízení obzvláště obyvatele silně znečištěných aglomerací, kde limity škodlivin často nebo stále přesahují určený rámec hodnot. Podpora v těchto oblastech bude posílena ziskem bonusu u každého žadatele, a to ve výši 7500 Kč.
Lidé mohou zažádat o dotaci na
- nový plynový kondenzační kotel
- tepelné čerpadlo
- kotel na biomasu
- automatický kombinovaný kotel
- nová otopná soustava
- rekonstrukce otopné soustavy
- projektová dokumentace
Tato druhá vlna dotací nepodporuje kotle na uhlí, ale právě preferuje výše zmíněné typy zařízení i souvisejících komponentů. U druhé vlny je změnou také skutečnost, že není nutno provádět mikroenergetická opatření, což s sebou přináší jednodušší administrativu i úsporu financí pro systém i pro samotné žadatele. A díky tomu lze pomoci k dotacím více lidem – do konce roku 2019 k výměně více než 30 tisícům kotlů.
Další změnou ve druhé vlně dotací je nastavení stropu pro dotace. A to tak aby kotle nebyly předražené a přitom to nezasáhlo samotné žadatele. To umožní zrušené mikroenergetické opatření, které sníží obnos, jež každý žadatel hradí ze svého.
Pokud žadatelé spolu s výměnu kotle budou chtít realizovat i další dílčí opatření ve své domácnosti k lepšímu tepelnému komfortu (výměna oken, výměna dveří, zateplení stropu, zateplení fasády), získají ještě bonus ve výši 20 tisíc korun, a když při tom vymění dosavadní kotel za nový kombinovaný kotel, činí bonus až 40 tisíc korun. Přitom lze získat bonus za tyto úpravy během celé doby trvání dotace. To znamená, že lze požádat o dotaci na kotel v jednom roce a v druhém na některou ze zmíněných úprav.
Výše dotace činí u jednotlivých zařízení 75 až 80%, a v částkách od 75 do 120 tisíc korun. Žádat o ni lze po výzvě vyhlášené krajem, přičemž nové výzvy budou vyhlašovány průběžně od 31. března- V současnosti ještě dobíhají v mnoha krajích doplňkové výzvy z první vlny kotlíkové dotace. Druhá vlna pro občany by se měla spustit nejdříve v létě, a nejpozději v druhé polovině roku.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková