Bungalov lze charakterizovat jako rodinný přízemní domek, o jehož výstavbu se v poslední době zvyšuje zájem. Důvodem enormní poptávky je designová nadčasovost, komfort bydlení, absence schodiště, bezbariérové řešení a zapuštění do každého terénu.
Bungalov versus patrový domek
Mnozí z nás se domnívají, že pořízení bungalovu je levnější než pořízení patrového domku, Opak je však pravdou. Náklady na stavbu bungalovu jsou většinou daleko vyšší než náklady potřebné k výstavbě patrového domku. Při výstavbě bungalovu potřebujeme větší pozemek, jelikož jeho zastavěna plocha bude daleko vyšší než u patrového domku. Další nárůst nastehne při zastřešování, plocha střechy bungalovu bude daleko obsáhlejší než plocha patrového domu.
Další nevýhodou bungalovů, oproti patrovým domům, jsou vyšší tepelné ztráty, tudíž vznikají vyšší náklady na vytápění. Alternativním řešením mohou být teplená čerpadla, která sníží náklady na vytápění na minimum, avšak jejich pořizovací cena mnohé odradí. Dalším záporem je rozdělení domu na rodinnou neboli denní a klidovou neboli noční část. V patrovém domě lze tyto dispozice rozdělit do přízemí a poschodí, tudíž všichni členové domácnosti mají stoprocentní soukromí.
K přednostem bungalovů však patří jejich architektonický prvek, který se dokáže dokonale spojit s okolní přírodou. Velkým plusem je i bezbariérový přístup, který je možno řešit ve všech částech domu. K velkým přednostem bungalovů také patří otevřenost prostoru do zahrady, jedinou bariérou mezi obydlím a přírodou mohou být např. francouzská okna.
Jak se bydlí v bungalovu?
V bungalovu můžeme bydlet komfortně, ale i stísněně. Záleží především na dispozičním řešení bungalovu. Ačkoliv rodinné domky typu bungalov patří do kategorie menších domů, většina z nich nabízí komfortní bydlení pro čtyř až pěti člennou rodinu.
Při výstavbě bungalovu mysleme také na úložný prostor, jelikož tyto stavby nedisponují podsklepením ani podkrovním prostorem.
zdroj: http://bydleni.idnes.cz/stavba.asp?…, http://www.haas-fertigbau.cz/…line-ravenna